17
Ja, slutade tidigare på fredagen och tänkte mecka då, men det ösregnade :/ ..lördagen lika så, men då stod jag under taket och försökte iaf fixa med bränslepåfyllningsröret.. Det såg ju inte så kul ut..
1_hal.jpg
Det är alltså avluftningsröret, och det ser ut som att det är hårdlödet mot själva bränslepåfyllningsröret..
Jag Tänkte mjuklöda, så jag klippte till en plåtbit..
2_plat.jpg
..Det gick helt åt helvete, till saken hör ju att det sitter plastbitar påpressade en bit ovaför, alltså själva tankpåfyllningshålet och fästet för locket. så jag fick lida våta trasor runt detta för säkerhet skull innan jag blåste på med gasol och lödtenn..
Men som sagt, det funkade inte alls
Nu var jag så less så jag gick in för dagen.
Men senare på kvällen så beställde jag lite andra saker från estland, och passade på att köpa nån epoxybaserad tätmassa avsedd för reparationer av rör, så jag tänkte att om jag punktar fast plåten och sen tätar med den så.. det är ju trots allt bara avluftning och jag har sett många filmer på youtube där folk lagar tankar med sån gucka, så nästa dag..
3_hal.jpg
Gick sådär, men jag lyckades i alla fall lappa ihop hålet, men min nya svets gillar verkligen inte att köra på låg ström, det sprätter och blir liksom ingen kontinuitet..
Jaja, den sitter på plats iaf, om än otätt, vilket jag glömde att fota..
Jag passade även på att helsvetsa skarven mellan originalröret och mitt rostfria, hade tänkt TIG'a denna men nu blev det mag, den ena sidan är trots allt svartplåt ändå så..
När svetsen ändå var framme tänkte jag avsluta lagningen i reservhulsbaljan, jag hade ju även plockat loss avgasystemet igår så man kom åt från undersidan, lagade några små hål, och ett uppifrån..
4_lagat.jpg
Sen grovslipade jag med hård slipskiva.. jag BORDE gått på med flapdisk efter men orkade inte.. det är också väldigt jobbigt att slipa där då det är en hög lasttröskel och bilen är rejält uppallad, så man får hänga ner i bagaget. Det går ju att fixa senare, exempelvis om jag väljer att lacka om bilen.
5_slipat.jpg
Sådär, grundat med zinkspray, både ovanifrån och underifrån.
6_grundat.jpg
Lät det där torka några timmar (fast det står att man ska vänta 24h innan övermålning) och målade på med silver och klarlack..
7_malat.jpg
Eftersom svetsen var ute så tänkte jag ge helvetes jävla grenrörsmuttern ett sista försök.
När jag var på jula för nån vecka sen sålde dom ut en massa "udda" skruvar och muttrar från heco, bland annat M14 (eller var det M12?)-muttrar, bra att ha tänkte jag och köpte sådana.
Nu tog jag en mutter och satte i fräsen och fräste ur gängorna med den, dels för att få mer plats, dels för att få bort förzinkningen.. sen bankade jag på den på den misshandlade stumpen och svetsade med full fräs på svetsen, både mot bulten och brickan under, jag fyllde verkligen muttern med svets, det har jag ju gjort innan men då har det ju inte varit nån spalt mellan muttern och pinnskruven så det har blivit mycket mindre, dessutom var pinnskruven mycket kortare nu också pga att den gått av så många gånger.
8_glodmotter.jpg
Medans den svalnade lite hämtade jag iunduktionsvärmaren och värmde hela "örat" medans muttern fortfarande glödde, sen tog jag ett stearinljus från ovansidan och smälte det ner på gängorna.. detta ser man ofta folk göra i olika inlägg på youtube och instagram, och jag (och många andra) har alltid tyckt att det inte borde göra nån skillnad, men är man desperat så är man.
Jag värmde så länge jag vågade (det stod en maxtid den fick användas i manualen men det har jag ju glömt för länge sen) och det bara bolmade från stearinet, sen försökte jag lossa på den fastsvetsade muttern, jag märkte direkt skillnad för jag orkade inte dra av den med det korta 3/8" spärrskaftet jag brukar använda, så jag gick in och hämtade ett 1/2" med förlängare och värmde först lite till med induktionsvärmaren, sen drog jag och lyckades vrida lite, nu har jag blivit glad många gånger innan och det har visat sej att jag bara vred sönder skruven, så jag kröp fram under bilen och gick upp och tittade från ovansidan där jag långt tidigare gjort markeringar på pinnskruven så jag skulle kunna se när den rörde sej, och till min stora glädje hade den väl rört sej typ 20 grader.. jag tryckte dit mer stearin och kröp ner under bilen, nu satt den stenfast igen.. så jag svetsade på mer svets på muttern och värmde mer med induktionsvärmaren, nu lossnade den ytterligare lite, jag drog tillbaka och sen en gång till och tillslut hade den lossat ett varv, och ett till och efter lite mer induktionsvärmare så släppte den tillslut helt.
10_hal.jpg
ÄNTLIGEN!!
9_skruvjavel.jpg
Som synes så är gängorna helt mosade, oklart om detta orsakade att den satt fast så hårt ?
Normala människor har ju inte M10x1,25 gängtappar, men jag hade en då jag råkade köpa fel innan då jag skulle ha M10x1.0 så jag tänkte fixa gängan med den, först kollade jag mot den nya pinnskruven att det stämde, det gjorde det, och sen konstaterade jag att 1) Ett svängjärn går INTE in.. 2) min verktygshållare klarar inte så stora gängtappar..
SÅ jag fick alltså sitta med en skiftnyckel och dra gängtappen typ ett kvarts varv i taget, suck..
10_tapp.jpg
Inte nog med det, det gick trögt som f-n, fick smörja med olja uppifrån och ta typ ett varv itaget, backa och sen fortsätta, jag ville ju VERKLIGEN inte dra av tappen här :/ ..TIllslut tog det stopp och jag kände att tappen fjädrade, vågade helt enkelt inte dra längre, men..
11_tappigen.jpg
Det är nog tillräckligt tänkte jag och drog ur den, sen funderade jag på om jag skulle använda gänglås på den nya pinnskruven,. men bestämde mej för att inte ha det, och monterade den, jäkla tur att jag köpte TVÅ muttrar för säkerhets skull (6kr styck) så jag hade en att motlåsa med så jag kunde gänga i den, drog in den tills det tog stopp (pinnskruven har en bit ogängat material) och sen så..
12_klart.jpg
Som synes inte original pinnskruv eller mutter, men avsedda för just denna bilen iaf.. ..Insåg iofs att jag ju borde ha kvar den gamla muttern på pinnskruvsstumpen som gick av, den kanske går att få loss med svtes och induktionsvärmare, jag gillar den muttertypen bättre, så hittar jag den så gör jag nog ett försök.
Sen pillade jag loss packningarna och insåg att de nya hade något mindre diameter ?
14_packning.jpg
Men det är säkert okej..
Nu tänkte jag montera downpipen, men insåg att jag hade lite svetsjobb kvar på den, dessutom ville jag måla alla svetsfogar med zinkfärg.
Jag fixade det och började fundera, satt det inte nåt slags värmeskydd här ? ..letade bland alla delar jag knölat in i bilen, och mycket riktigt.. men vadnu ? ett hörn är borta ?
15_ora.jpg
Denna plåten är ju gjord i rostfritt, och jag har ingen RF-plåt hemma, men vad fan, det syns ju inte så..
16_fixat.jpg
..Och på med lite zinkfärg..
17_malat.jpg
..Och när svetsen ändå var ute så tänkte jag helsvetsa mina loppningar.. inte så fina spalter där inte :/
18_spalt.jpg
Men det var bara att mata på med svetsen..
19_svets.jpg
Sen svetsade jag samtliga delar av avgassystemtes skarvar/kopplingar, en på bakdämpen, två på mittdämpen, två på katten och oräknat de tre på DP/flexröret..
Målade på zinkspray på dessa fogar också och hängde på tork inomhus, vid det här laget var det gråkallt, fuktigt och +8 grader ute :/ jag hade stora problem när jag slipade att skyddsglasögonen immade igen hela tiden, även glaset på svetshjälmen.
RIKIGT skönt att äntligen vara klar med "problembarnet" pinnskruven i grenröret, jag uppskattar att jag lagt ca 20 timmar på detta, kanske 20st M10-muttrar och jag vet inte hur mycket el, svetstråd och gas.. för ett problem som jag inte trodde jag skulle få..
..Medans färgen torkade passade jag på att lufta frambromsarna igen eftersom jag luftade båda kamrarna i huvudcylindern eftersom jag inte visste vilken som var vilken och därmed släppte in lite luft.
Nu är alltså bromsarna helt klara dom med, MÖJLIGEN ska jag sätta dit en skyddsplåt mellan ljuddämparen och wirarna, bilen ska ha en sån original men tidigare ägare hade rationaliserat bort den.. den är nog bra att ha där, det är ju lätt att måtta till en och skruva fast om inte, ja ni gissade det, alla M6-skruvarna den ska sitta med är avdragna.. dom sitter dessutom på små plåtöglor så inte lätt att borra ur dom, jag funderar på att helt enkelt svetsa på små plåtbitar med muttrar på som "förlängning", det syns inte ändå och blir lika bra.. vi får se, bilen ska ju inte gå på vintern så man kan ju strunta i plåten med.
Måste dock bestämma mej innan jag monterar avgassystemet.
Jag plockade även hem tunn plåt som jag trodde var gjord i rostfritt från metallåtervinningen, den var nämligen inte magnetisk och kändes för styv för att vara alu, men den gick inte att svetsa i, så det är nog nån form av lättmetalllegering ? ..annars hade jag tänkt använda den som temporärt "skinn" på sidobalkarna.
..Men ungefär där var klockan 18:45, det började bli mörkt och det var rejält fuktigt, jag hade som sagt stora problem med att både skyddsglasögon och svetshjälm immade igen. ..SÅ, det fick vara bra för dagen.
Men ett stort problem löst, och mycket gjort.
Du har inte behörighet att öppna de filer som bifogats till detta inlägg.