Anders lagar en gammal dator (-relaterad pryl)

Berätta om dina pågående projekt.
Användarvisningsbild
MiaM
Inlägg: 13278
Blev medlem: 6 maj 2009, 22:19:19

Re: Anders lagar en gammal dator (-relaterad pryl)

Inlägg av MiaM »

Har din rainbow ethernet? (Vet inte om alla kanske har det rent av)?
I så fall hoppas jag få se lite om att köra den stenåldersversion av DECNET för DOS som jag tror startade med att vara just för Rainbow. :)

Angående DIAB-burken så ifall du (och såklart andra intresserade) inte redan är med så rekommenderar jag Facebook-gruppen för DIAB-burkar. Minns inte exakt vad den heter, DIABs vänner eller liknande?
bqt
Inlägg: 272
Blev medlem: 14 juni 2011, 11:54:44
Skype: sillbit
Ort: Zürich

Re: Anders lagar en gammal dator (-relaterad pryl)

Inlägg av bqt »

Blev lite undrande över ethernet och DECnet på Rainbow, så jag försökte rota lite. Verkar inte som om DEC någonsin hade ethernet för Rainbow. Det fanns någon tredjeparts-ethernet, men kan inte se att DEC gjorde något runt det. Sedan körde dom ju mest CP/M på Rainbow med, så DECnet/DOS verkar inte varit något för Rainbow heller.
Har du några källor med några fler detaljer? Jag har inte letat jättemycket, och kan ha missat något.
(Jo, MSDOS gick att få igång på Rainbow, men med diverse begränsningar.)
Skriv svar