Okej, jag tror jag har klurat lite hur det här hänger ihop.
Motorn är alltså en DC Compound-motor med A1 A2 D1 och D2 (kallas även S1 och S2).
A lindningarna går på borstarna och D går på lindingarna på statorn.
På just denna motor finns dock även en sk shuntlinding, och tricket är att om man exiterar BÅDE serielindingen (D1/D2) OCH shuntlinningen så får man högre magnetisk flux = mer pulla i motorn.
Tricket är därför att ha en styrning för fältlindningen (en av dem). Motorn styrs alltså BÅDE av batterispänningen på A1/A2 OCH via en statisk lindning om jag inte missförstått det helt.
på plåten till motorn står det att shuntlindningen vill ha 28V, och det förefaller som att det transformeras ner av lilla schunt motor driver. Det som är lite olyckligt är att begreppet "schunt" används även för strömmätningen till motorn (där man mäter spänningsfallet) så det har varit lite förvirrat.
Här är för övrigt en bra video som förklarar hur motorn är kopplad
Du har inte behörighet att öppna de filer som bifogats till detta inlägg.
Jag tror det va den här shuntdrivaren som jag bytte lite zappade motstånd på... oklart.
Hursomhelst så verkar båda dioderna leda åt båda hållen, men det kan vara så att det är mätfel pga "in circuit".
Kondingen är schysst, men jag tar hem den här drivaren och mäter upp komponenterna med min nyinförskaffade Peak-tester... får bli kvällens bekymmer.
Nån klåpare har varit och kluddat och lött in skiten fel.
Jag tror dock att det inte räcker med detta. Zenern som strömförsörjer ic’n och reglerar ner 60v till 5v mäter kortis på diodtestarn, så det verkar ha blivit lite halvledarslakt.
3 nya dioder, ny hex inverter buffer, konding, optokopplare. Det mesta är ruttet på det kortet. Några motstånd hade jag redan bytt tidigare, men mer behövdes som sagt. Med lite tur hinner farnell kasta ihop allt tills imorrn.
Otroligt. Man visar något riktigt häftigt och tänker att "Tack vad fräckt, awesome!" men nej... bjäbb bjäbb bjäbb.... så då åker filerna ner igen. bra jobbat där!
Du har inte behörighet att öppna de filer som bifogats till detta inlägg.
Senast redigerad av henke2 5 juni 2020, 19:49:25, redigerad totalt 2 gånger.