Jaha, då har förata problemet dykt upp, spindeln slutade plötsligt att släppa verktyget även om cylindern går fram! Det verkar som om den inte når hela vägen ut, jag fick bända lite för att få ur verktyget och sedan gick det inte att få det att låsa igen.
Efter lite frågande och googlande så kan det tydligen bero på att vatten eller smuts kommit in via tryckluften tidigare eller så har damm packats ihop någonstans inuti mekanismen.
Det verkar inte finnas några direkta guider till all plocka isär den men jag ska först testa att göra rent utifrån och sen fundera på hur jag ska plocka isär.
Det är ungefär en sådan här:
https://www.ebay.com/itm/5-5KW-Water-Co ... 1870683367
Är det någon som har några ledtrådar innan jag sätter igång så skulle jag vara mycket tacksam!
Googlade lite mer och har listat ut att det är en "ball type pull stud gripper" i den här i alla fall, den funkar som detta fina hembygge:
https://www.machsupport.com/forum/index ... ic=22080.0
Liten bild:
4fd5f5bc42676ac9bd81abbdafa0d8e9.jpg
Du har inte behörighet att öppna de filer som bifogats till detta inlägg.