Jo jag skrev ju att det ska vara separat styrkrets och matningskrets
Lägger ut en screenshot på hur jag ritat upp det, känns inte som att jag är helt ute och cyklar men det är ju något som inte är rätt.
Du har inte behörighet att öppna de filer som bifogats till detta inlägg.
Vad gör K1? Jag hade använt 2 växlande relän som kopplas "baklänges" alltså att common går till ena polen på motorn. På andra polerna kopplar du 24 och 0. När inget relä är draget har du 0-potential på båda polerna på motorn. Drar du båda samtidigt har du 24v-potential på båda polerna på motorn. Drar du det ena går motorn åt ena hållet och vice versa.
Tackar!
Börjar närma sig nu, men kan ändra riktning 1 gång nu, sen måste jag bryta styrkretsen helt för att kunna göra det igen.
Är lite väl trött för att hålla på med detta nu så kanske är jag som missar något, blir nya tag imorgon!