Har en äldre verkstadsfräs som jag gått i tankarna att CNC konvertera, det funkar rätt bra förutom växellådan för matningarna som inte kommer vara värt att reparera(bara delarna kommer gå på >20tkr).
Tycker det vore så trist att skrota den bara för att matningarna är slut så ser hellre att den lever vidare med lite nymoderniteter i form av stegmotorer som får sköta all matning.
Tanken är byta till kulskruvar på X och Y, Z bör klara sig till en början.
Nu till det som jag tycker är svårare, stegmotorer och dimensionering.
Har hållt på mycket med 3D skrivare innan så tekniken har jag lite koll på men detta blir ju något mycket större...
Tittar jag t.ex hos JBCNC så har dom 'färdiga paket' upp till 8.2Nm.
Hur kan jag ta reda på om 8.2Nm skulle räcka?
När jag letar motorer, vad ska jag titta efter förutom just vridstyrkan? Har något vagt minne att spolens induktans kan spela stor roll?
Snurrar man runt på ebay en stund kan man hitta ännu större motorer till vettiga priser men vill inte köpa grisen i säcken ..
Vilken hjälp som helst uppskattas, känner mig lite vilsen.

EDIT: Denna kanske ska ligga i mekatronik? Någon mod får gärna flytta den om den ligger fel.
