Jättetack för alla era inlägg. Uppskattas så otroligt mycket!
Det är till stor del er förtjänst att det gått framåt under diverse svackor.
Ett stort tack till
säter som inte bara delat med sig om en väldig kunskap om dessa gamla maskiner, utan även hjälpt mig med verktyg.
Då du inte skrikit åt mig att komma förbi med domkraften så har jag förvarat den säkert. Återkommer via PM så kan bestämma en passande dag för oss båda.
tecno skrev:Äntligen, trägen vinner! Bra jobbat Magnus, nu är det bara resten kvar.
Helt rätt. Och det är en ganska gedigen lista.
Nu när motorn går så är nästa steg växellåda och fram/bak-drift. Sen blir det hydraulsystem och annat. Ja, det finns kvar att göra
bruka skrev:Kul! Och den lät som den skulle också och svarade mycket bra på gasen!

Väl noterat! Hon svarade väldigt bra!
När väl tagningen var över så kopplade jag bort starthjälpen och hon behövde inte ens ett varv för att starta.
@HUGGBÄVERN: Haha, tack för bilden! Såg inte att den var "modifierad" först!
sodjan skrev:Var är alla bloopers?

Hmm nja, vet inte om det hade varit speciellt underhållande att se mig göra ungefär 10 startförsök tills startkablarna började ryka, sedan följt av 4-5 liknande försök som i filmen, där en skvätt startgas användes.
Hade jag haft mer ork och tid att pilla med videoeditering så kanske det kunde blivit något, men det var en tillräcklig utmaning att springa 15 ggr fram och tillbaka för att slå av/på kameran för att få med den första riktiga starten, inte bara ett poff av startgasen.
Janson1 skrev:Grattis Hurra! Är det på året sedan projektbörjan?
Var tvungen att kolla tillbaka och jag tycks klarat året med nöd och näppe
swesysmgr skrev:A star is born! Grattis, måste vara ett otroligt lyft att ha tillgång till egen traktorgrävare hemma så fort man skall flytta material eller anlägga något.
Exakt. Hon ska få hjälpa mig med ny ovanpåliggande markbädd, ~1km jordvärmeslinga, gräva om min väg, markbereda tomten och lite till. Så jo, så hon kommer få jobba.
Än en gång tack till er alla för alla dessa fina kommentarer. Den projekttråden kommer få lugna ner sig lite nu men jag kommer nog göra ett och annat inlägg när det är någon stor framgång.
Måste ju få lägga upp en film när jag gräver också
