Funderade lite i de banor som syns på bilden nedan. Två högpassfilter och två lågpassfilter av RC-typ. Eventuellt byter jag till LC i stället för att få bättre selektivitet.
Sedan sätter jag värdena på R4 och R5 så att transistorn leder när kretsen inte är aktiverad. Vid rätt puls in så kommer C5 att laddas med pulser från transistorn, som förmodligen blir en BC547 eller motsvarande. Utgången kommer förståss att buffras med en OP eller motsvarande.
Hur verkar detta? Det är bara ett första utkast, och kan säkert förbättras på mängder av sätt. Främst letar jag efter effektivare filter för att få ett bra Q-värde. Det kanske även finns färdiga IC-kretsar som har den funktion som jag efterfrågar? Kom med lite idéer!
