
GTL kommer med massor för att jag ska kunna ta mig in i verkstan i vinter

Några lass senare. Tobbe kom med Ljungbyn och började planera till det.

Bra material att ha i botten. Sedan nästa år då det satt till sig så kan man ha något finare ovanpå och jämna till det. Kommer även behövas lite mer massor, är väl smalt nu.

Här kan man se uppfarten, blev riktigt bra!

Tyvärr var duken jag fick tag på under helgen av en i byn diffusionstät så det fick bli lite luftning.

Vindavledare. Egentligen skulle jag kunna skippa dessa men de är inte så dyra och är ett bra sätt att hålla ordning på lösullen när jag sprutar in den

Dock köpte jag bara hälften av det antalet jag behövde

Sänker ner reglerna för taket

Var till inband-masten och monterade ur batterierna så de inte fryser sönder. Har inte haft tid att fixa de problemen vi hade ifjol så det får vara ur funktion i vinter.

Isolering och glespanel på plats

Bar in en massa virke och började regla upp mellanväggen

SA2CLC kom och hjälpte mig montera på kedjorna till traktorn

Röjt lite så jag ska få plats att börja montera upp innertak

GTL Roland kom med gips och OSB. Precis när han kom så dök Ante (grannen längre in) upp med saxliften jag fick låna så han fick även lasta av gipset

Riktigt fint med saxlift

Reglat klart väggen

Lite dimma
