Fiberopik

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
Användarvisningsbild
gurgalof
EF Sponsor
Inlägg: 1311
Blev medlem: 18 februari 2004, 22:15:06
Ort: Göteborg
Kontakt:

Fiberopik

Inlägg av gurgalof »

Skulle man kunna använda en Optisk mottagare för att ta emot ljudet från min cdspelare med optisk utgång, och skulle man kunna använda en Optisk sändare för att sända ljud till en MD?
http://www.elfa.se/elfa/produkter/se/6829.htm
Användarvisningsbild
Illuwatar
Inlägg: 2256
Blev medlem: 10 november 2003, 14:44:27
Skype: illuwatar70
Ort: Haninge
Kontakt:

Inlägg av Illuwatar »

Det behövs mer än bara de optiska mottagarna/sändarna för att kunna ta emot eller skicka ljud digitalt och optiskt. För att ta emot krävs en omvandlig från digitalt till analogt, vid sändning måste man göra det omvända. Det digitala formatet kallas SPDIF.
Användarvisningsbild
chille
Inlägg: 2469
Blev medlem: 25 juni 2003, 20:54:41
Ort: Stockholm
Kontakt:

Inlägg av chille »

om man köper en sån där som var länkad ovan, kan man koda/koda av signalen med en microcontroller/dsp? skulle vara fint att göra det i min synth jag planerar att bygga... nån gång... kanske blir om något år om det går i den här farten =)
Användarvisningsbild
Illuwatar
Inlägg: 2256
Blev medlem: 10 november 2003, 14:44:27
Skype: illuwatar70
Ort: Haninge
Kontakt:

Inlägg av Illuwatar »

Om du är haj på SPDIF-protokollet så skulle det säkert gå. Annars kan du använda speciella sändar- och mottagarkretsar som "döljer" SPDIF-delen.

Cirrus Logic gör sådana kretsar - CS8404/CS8405 för sändarsidan och CS8414/CS8415 för mottagarsidan.
Skriv svar