Monitorera spänning

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
gillo
Inlägg: 3
Blev medlem: 17 november 2016, 11:01:22

Monitorera spänning

Inlägg av gillo »

Hej!

Jag behöver övervaka batterispänningen i en krets kontinuerligt med cirka 10 ms sample rate (100 Hz). Bör kunna göra detta utan avbrott under minst 12 timmar.

Finns PC-mjukvara för detta? Vad används i så fall för anslutning till kretsen man vill mäta? Är det lättast att köpa en multimeter med RS232-anslutning, eller finns andra alternativ?
Användarvisningsbild
matsadona
Inlägg: 759
Blev medlem: 28 februari 2010, 23:05:17

Re: Monitorera spänning

Inlägg av matsadona »

Vilka spänningar handlar det om?
En Arduino och några få rader kod löser ju detta...

Har förövrigt ett gammalt pascal program från tidigt 90-tal någonstans som vi skrev i skolan som mäter laddning och urladdning av varje enskild cell i ackar till en RC-bil, så att man hela tiden hade en optimal uppsättning. Det hela visades i snygga grafer så man kunde lätt se om någon cell inte höll samma standard som de andra. Läraren i fråga tyckte detta var en bra uppgift för oss då hans barn tävlade i SM klass och han gillade inte när de förloarade ;)
Användarvisningsbild
YD1150
Inlägg: 1974
Blev medlem: 29 oktober 2010, 22:41:10

Re: Monitorera spänning

Inlägg av YD1150 »

Skriv svar