Hej!
Jag är helt grön på forumet & har sökt igenom internet efter svar. Tyvärr saknar jag tillräcklig kunskap för att ens veta vad jag ska söka på så jag får förlita mig på detta forums samlade erfarenhet & kunskap.
Mitt problem är som följer: Min svärfar är duktig på att programmera & håller på med ett processtyrningsprogram till mig. Tanken är att programmet ska läsa av (i ett inledningsskede) 3 olika temperaturpunkter & styra reläer (som i sin tur styr magnetventiler & cirkulationspumpar). Ett reläkort med USB kan man ju köpa på Kjelloco, men jag vill ju kunna läsa Thermocouple type K (t.ex.). Gärna så allt går via samma USB, som moduler man kan koppla ihop (reläkort+thermocouple+USB) så man kan förpacka det lite snyggt i en låda. Så, vad tror ni, är det ens i rätt del av forumet?
Att basera det på ett reläkort från K&C är OK för reläernas skull men för läsning av andra data blir det svårt.
Du måste ha en läsning som fungerar och som kan skickas av en µC (mikroprocessor). Samma µC kan ta emot och sända data via USB (ja, jag har gjort det, mycket enkelt) och kan då skicka data till reläerna samt skicka temperaturdata tillbaka.
Att bygga detta in i K&C reläkortet blir svårt, du/någon må nämligen bygga om reläkortet och programmera om det till att klara att skicka tillbaka temperaturinformation och då är det nästan enklare att bygga det hela från grunden.
Okey!
jag tänker mig ett "styrkort" med USB, till mitt styrkort kan jag koppla relästyrning & tempavläsning. Finns det? Eller måste det byggas från grunden? Det känns så sjukt avlägset om det måste göras från grunden, det är ju säkert skitenkelt för någon som kan. Kan man beställa costum-kort?