För cirka tre år sen köpte jag en yaesu tranciver för 2m-bandet:
http://elektronikforumet.com/forum/view ... 65#p948765
..Den var heldöd, och batteriet tog inte laddning så jag beställde ett nytt från ebay (vilket faktiskt verkade vaa ett originalbatteri, eller en riktigt bra kopia iaf) för 180 spänn eller nåt.
Radion var fortfarande död, och efter att ha tittat på nån spärngskiss verkade det för jobbigt så den har bara stått på hyllan.
Häromdagen plockade jag ner den i småbitar (inte helt lätt) och konstaterade att switchen i volympoten höll oändlig resistans oavsett om den var på eller av:
http://elektronikforumet.com/forum/view ... 11&t=82288
..Eftersom den verkade jäkligt svår att hitta, och uppenbarligen var helt körd, så bestämde jag mej för att få isär den, det var lite pilligt men gick, dessutom sprätte den pyttelilla plastbiten som är fjäderbelastad iväg, så det blev en del letande (att man aldrig lär sej, man ska vara i en påse när man tar isär sånt här) , iaf så gjorde jag rent kontaktytorna med hjälp av glasfiberpennan jag fick av RogerK8 (tack så mycket igen!)
http://elektronikforumet.com/forum/view ... 3#p1205853
Och ihop med allt, det tog lite tid att få allt att lira, och det var lite svårt att få aluminiumnitarna att sitta efter att jag hade misshandlat dom med kniv för att få isär allt, men det gick, och fluken sa att nu funkade switchen!
Lödde fast poten igen och började pilla ihop allting, batteriet satt på laddning och när allt var ihop så anslöts batteriet och wee, displayen tändes och det brusade i högtalaren, dessutom kunde jag byta mellan minnena med ratten.
..Meeeeen, INGEN av knapparna i knappsatsen funkade.. suck.. isär med allt igen, rengöra kretskortet samt gummiduttarna på gummimattan med isopropanol, ihop med allt (inklusive laga ledningarna till högtalaren jag råkade slita isär vid demonteringen) och ihop igen.
NU funkar den!