En fråga om kabelskor och kabelareror. Dom vanliga kabelskorna för kontaktpressning är ju välkända 1,5. 2,5 och 6 kvadratmm. Röd, blå och gul.
Förr i tiden fanns det även 4 kvadrat som var svart. Under mina 25 år i branschen gjordes det inga nyinstallationer med 4 kvadrat. Klämtänger fanns i något förråd, men var inte använda på många år. Bilindustrin var dock konservativ och behöll 4 kvadrat rätt länge. Nu har jag ingen hobbybil, men är nyfiken och intresserad av ämnet. Därför deltar jag i någon mån på sådana forum. Mest för att hjälpa den som är villrådig inför tingens ordning och kanske tipsa om enklare bilelektronik. (Jag kan inte allt, men hänger med en bit in i elektroniken i alla fall. Och i 50 - 60-talsbilar är det ju inte särskilt avancerat)
Jag har emellertid upptäckt att kablar med AWG-nummer 11 är 4,17XXXX kvadratmillimeter i tvärsnittsarea. Nu tänker jag så här att någon hobbybilmekaniker kommer i den situationen att han vill klämma en kabelsko eller en skarvhylsa på en 4 kvmm kabel, men dom finns ju inte längre, eller är väldigt sällsynta. Så nu kommer frågan: Finns det kabelskor och annan kontaktpressmaterial för AWG 11 och finns det passande tänger? Och om man tänker sig att man skall skarva på en bit kabel, finns det kabel AWG 11.
Under min tid i branschen så var det ju bara Abiko och andra välkända produkter och dom var endast för kvadratmillimeter. AWG förekom ibland, men då var det alltid oisolerade kabelskor eller skarvhylsor m.m. Oisolerat kan man ju i och för sig isolera samtidigt med krympslang så blir det "nästan som riktigt".
Det finns naturligtvis andra vägar att gå. T.ex att ersätta hela 4 kvmm-kabeln med en 6 kvmm. Där finns ju alla tillbehör. Men hobbybilmekaniker kan vara väldigt fixerade vid originalutförande och utseende så i vissa fall duger bara det som var från början.
Jag skriver här kabelskor, men jag avser ju med det hela utbudet av kontaktpressmaterial från flatstift till kontaktstift i kontakthus. Men det förstog ni förståss redan från början?

Så vad tror ni, AWG 11 till 4 kvmm?