Någon som utvecklar till Android?
Jag tittar på att utveckla en app, men skulle vilja veta ifall det är möjligt att via HDMI styra mer än 2 kanaler av ljud .
När jag tittat runt på andra ljud appar, så är det bara i stereo, man kan bara styra om ljudet kommer ifrån höger eller vänster högtalare.
Men jag skulle vilja kunna kontrollera 4 högtalare, och jag vet att HDMI kan leverera upp till 8 kanaler. Någon som vet om det är möjligt?
ps. Detta är mer eller mindre ända forumet jag använder, men om nån vet nån Android utvecklings forum som är aktivt, säg till .ds
Android Ljud och HDMI fundering
Re: Android Ljud och HDMI fundering
Själv är bäste dräng. Det verkar som att det är fullt möjligt, nu ska jag bara sätta mig mer in i att skriva appar när jag vet att det går
(ifall någon annan letar efter samma sak, läs här: https://source.android.com/devices/audio/implement.html)

(ifall någon annan letar efter samma sak, läs här: https://source.android.com/devices/audio/implement.html)