Krocketpinne med träffdetektering

Planering och tankar kring eventuella framtida projekt.
Användarvisningsbild
Noddan
Inlägg: 257
Blev medlem: 23 september 2004, 16:28:12
Ort: Göteborg
Kontakt:

Krocketpinne med träffdetektering

Inlägg av Noddan »

Jag är med på en krocketturnering för ungefär 40 deltagare varje år och brukar alltid försöka komma med någon rolig teknisk innovation. I år skulle jag vilja få till en krocketpinne med träffdetektering på något sätt, så att man t.ex. Kan spela upp ett ljud eller blinka med lite lampor.

Elektronik i allmänhet är jag bra på, men sensorer för detta ändamål har jag så gott som ingen erfarenhet av. Min nuvarande tanke är att använda en noggrann accelerometer som man monterar i ett ihåligt metallrör som sedan dekoreras och används som pinne. Ett par batterier och en liten antenn för kommunikation till en "basstation" som utför lämplig åtgärd vid träff.

Frågan är, vad finns det för lämpliga accelerometrar för att mäta detta? Eller borde jag kanske gå en annan väg? Akustiskt? Optiskt?

Tacksam för förslag!
Användarvisningsbild
YD1150
Inlägg: 1973
Blev medlem: 29 oktober 2010, 22:41:10

Re: Krocketpinne med träffdetektering

Inlägg av YD1150 »

Ett enkelt sätt är att använda ett piezoelement: http://www.electrokit.com/piezoelement- ... b206.50007
Användarvisningsbild
PHermansson
EF Sponsor
Inlägg: 4340
Blev medlem: 22 december 2004, 00:46:38
Ort: Särestad Grästorp
Kontakt:

Re: Krocketpinne med träffdetektering

Inlägg av PHermansson »

Kul projekt!
ADXL345 är relativt känslig och enkel att arbeta med, finns tex färdigt lib för Arduino.
Användarvisningsbild
baron3d
EF Sponsor
Inlägg: 1352
Blev medlem: 1 oktober 2005, 23:58:43
Ort: Torestorp

Re: Krocketpinne med träffdetektering

Inlägg av baron3d »

Får man in en bra träff är det nog inga problem med en accelerometer, men om klotet precis nuddar så fungerar nog inte accelerometer metoden.
En mikrofon är nog det bästa. T.ex. se YD1150's inlägg.
Användarvisningsbild
PHermansson
EF Sponsor
Inlägg: 4340
Blev medlem: 22 december 2004, 00:46:38
Ort: Särestad Grästorp
Kontakt:

Re: Krocketpinne med träffdetektering

Inlägg av PHermansson »

Ska det detekteras om det nuddar då? ADXL345 är känslig, ställer man in den rätt så räcker det ju med att knacka i bordet bredvid den för att den ska reagera.
Mindmapper
Inlägg: 7053
Blev medlem: 31 augusti 2006, 16:42:43
Ort: Jamtland

Re: Krocketpinne med träffdetektering

Inlägg av Mindmapper »

När man har slagit och klotet närmar sig pinnen stampar man lite diskret i marken!
Fjärrkontroll där man ställer om känsligheten så att andra inte kan görasamma sak.
Användarvisningsbild
Noddan
Inlägg: 257
Blev medlem: 23 september 2004, 16:28:12
Ort: Göteborg
Kontakt:

Re: Krocketpinne med träffdetektering

Inlägg av Noddan »

Tackar för förslagen! Ja att detektera en direktträff är nog relativt enkelt, svårigheten ligger i att detektera nuddningarna. Den behöver inte vara perfekt, men ska gärna upptäcka iallafall 80-90% av träffarna.

Ska kolla in lite datablad och se vad som kan vara lämpligt... Får väl köpa och labba lite helt enkelt! Tror hur som helst på att gräva ner ett rör i gräsmattan som man sedan för ner det här röret i, för att minska jordens dämpning.
Användarvisningsbild
grym
EF Sponsor
Inlägg: 17498
Blev medlem: 16 november 2003, 12:22:57
Ort: i det mörka småland

Re: Krocketpinne med träffdetektering

Inlägg av grym »

glasrör fyllt med nitroglycerin är självmarkernade :mrgreen:


jag föreslår en väldigt enkel lösning

två metallrör, den ena lång som går ner i backen den andra endast ovan jord, skillnad mellan ytter och innerdiameter lite lagom

endast ihopsatt med en tunn oring överst, och när man får träff så har man en lagom strömbrytare som går till en lysdiodsblinkkrets,

lite lagom anpassat får man batteriern i det innersta röret, och lysdiod uppåt

tunna billiga rostfria rör finns på dom där solcells trädgårdslamporna, innerröret får man anpassa därefter
ev att man bara har en måttanpassad ring längst ner som kontakt

kiss
sebastiannielsen
Inlägg: 3663
Blev medlem: 11 september 2004, 09:30:42
Ort: gbg
Kontakt:

Re: Krocketpinne med träffdetektering

Inlägg av sebastiannielsen »

Nu spånar jag bara fritt:
Koten är väl gjorda av trä, vilket har kapacitiva egenskaper?
Tänker mig kapacitiv touch-detektion så när klotet är tillräckligt nära så aktiveras kretsen.
Röret kan då bestå av ett kopparrör som sätts i ett lite större plaströr.

Om det är OK att modifiera bollen (givetvis så densitet, vikt och masscentra bibehålls) så har jag en annan idé:
Gör en RFID-krets/avläsare. Behöver ju inte vara något avancerat, räcker med en spole + diod som dubblar frekvensen, som monteras i bollen, och sedan en krets som detekterar detta, lite ungefär som antistöldlarmen i butiken.
Miramithe
Inlägg: 1423
Blev medlem: 21 januari 2013, 17:45:10
Ort: Borlänge

Re: Krocketpinne med träffdetektering

Inlägg av Miramithe »

Är projektet i full gång och du valt metod?

Annas satt jag och tänkte på en sak, om du ska ha ett metallrör som pinne så kan man i den ha en lång ganska styv kabel eller en fjäder med mindre diameter än röret, man jordar röret och låter kabeln (som man skalar) eller fädern bli en sensor, ju längre kabel/fjäder desto känsligare.
Skriv svar