Frånsett Svebry känner jag inte till någon i Sverige, utomlands lär frakten slå ihjäl alternativen.
Svebry har transformatorbyggsatser med färdiglindad primär på en delad bobin (för ökad isolering) samt plåtpaket. Vet dock inte om de klarar upp till 500VA, du får fråga.
Min erfarenhet av att dela plåtpaketet är att det är svårt att få ihop det med små luftgap. Konsekvensen blir att primärinduktansen blir lägre och tomgångsströmmen, ie magnetiseringsströmmen ökar vilket ökar förlusterna (trafon "brummar" mer)
att linda om sekundären (som vanligen ligger på utsidan av primären) på en EI eller toroidtrafo är möjligt utan att dela på plåtkärnan men rent självplågeri om det är många varv. Använd gärna tvinnad tråd med flera kardeler istället för en enstaka med samma area.
Lindningarna blir lätt för lösa vilket också kan leda till vibrationer eller så ger det sämre koppling prim-sek och därmed högre läckinduktans.
Sista alternativet är att slakta en befintlig trafo. Eller checka här på forumet...
Ett hett tips är en mikrovågstrafo, den är inte riktigt 500VA kontinuerligt men inte långt ifrån. Fördelen är att prim-sek är delade och sekundären är på 2300V och lätt att klippa bort. Nackdelen är att du har rätt tunn primär och få varv men i princip kan du linda om båda.
Observera att din trafos VA inte avgörs av kärnans area, utan hur stora förluste du har i lindningarna.
För att få ner förlusterna kan du behöva en större kärna som har mer lindningsarea (du kan få in tjockare tråd med lägre resistans) men det är en annan sak.
Så en helt omlindad mikrovågsugnstrafo borde fixa det åt dig.
Glöm inte att slå ut magnetshunten som ökar läckinduktansen!
Koppartråd kan du köpa på firmor som lindar om bilgeneratorer, bileletriska firmor alltså mycket billigare än Elfa mm.
http://wiki.4hv.org/index.php/Microwave ... ransformer