HP 33120A Arbitrary Waveform Generator, loppisfynd (?)

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
Zoologen
Inlägg: 11
Blev medlem: 6 mars 2014, 07:31:47

HP 33120A Arbitrary Waveform Generator, loppisfynd (?)

Inlägg av Zoologen »

Hej!
Lyckades pruta ner en från 400:- till 200:- Den är inte kalibrerad sen 1999, och jag är lite osäker på om den fungerar som den ska. Den startar i alla fall, vilket får ses som succe i sammanhanget. Jag har extremt liten erfarenhet av signalgeneratorer, har ibland använt det för att generera små "klicks", liknande det som delfiner/tumlare skickar iväg när jag har kalibrerat diverse hydrofoner/detektorer. Tror bestämt att det var en agilent jag använde då, men den här är förvillande lik.
Någon som vet hur man gör en vettig funktionskoll när det enda andra instrumentet man har är en billig multimeter? Är den något att ha överhuvudtaget?
Så här ser den ut.

http://www.ebay.com/itm/HP-33120A-15-MH ... 43c94c3dda
Användarvisningsbild
Klas-Kenny
Inlägg: 11915
Blev medlem: 17 maj 2010, 19:06:14
Ort: Växjö/Alvesta

Re: HP 33120A Arbitrary Waveform Generator, loppisfynd (?)

Inlägg av Klas-Kenny »

Kan din multimeter mäta frekvens har du ju en god start där, du kan ju även mäta amplitud på en lågfrekvent sinussignal.

Om den är något att ha - Vill du inte ha den tar jag den gärna.. :pray:
Zoologen
Inlägg: 11
Blev medlem: 6 mars 2014, 07:31:47

Re: HP 33120A Arbitrary Waveform Generator, loppisfynd (?)

Inlägg av Zoologen »

:) Dessvärre inte någon frekvensmätning på multimetern... Håller på att lite lagom långsamt jaga diverse fynd så att jag kan få ihop ett litet lab, härnäst på listan är det egentligen ett oscilloskop som står högst på listan, och den borde jag ju kunna använda. Hittade en self-test i någon undermeny som den gick igenom på exakt samma sätt som på den här videon:

Kul i alla fall, verkar ju ha varit ett ganska bra kap, ska nog styra kosan förbi den loppisen igen, gubben som har det hade precis fått in ett dödsbo från en gammal elektronikingenjör men hade inte fått upp alla grejer ännu. Vem vet, kanske finns ett oscilloskop där som man kan få loss för en billig penning.. :)
Användarvisningsbild
MiaM
Inlägg: 13528
Blev medlem: 6 maj 2009, 22:19:19

Re: HP 33120A Arbitrary Waveform Generator, loppisfynd (?)

Inlägg av MiaM »

Du kan ju testa att ställa den på sinus och omkring 50Hz och se om din multimeters AC Volt-läge visar ungefär den spänning du ställer in på generatorn.

Om du ställer tillräckligt låg utnivå och håller dig inom hörbara området så kan du nog driva aktiva datorhögtalare. Om du vill göra en enkel frekvenskontroll så kan du generera samma frekvens med både generatorn och nåt mjukvaru-tongenerator-program i datorn. Justera frekvensen en smula upp/ned, när båda ligger nästan exakt lika så kommer du höra en "svävning". Eventuell mindre skillnad i frekvens kan lika väl bero på marginellt frekvensfel i datorn som i generatorn.

För "normalt" hemmapyssel så duger nog en såndär även om den inte varit kalibrerad sen hedenhös...
blueint
Inlägg: 23238
Blev medlem: 4 juli 2006, 19:26:11
Kontakt:

Re: HP 33120A Arbitrary Waveform Generator, loppisfynd (?)

Inlägg av blueint »

https://www.bu.edu/eng/courses/ek307/do ... 33120a.pdf

Frekvensområde? 0 - 15 MHz
10 vågformer
4 stycken nedladdningsbara 16 000 punkters vågformer
Sample: 12-bit 40 Msample/s
Stödjer SCPI, HPIB, RS-232

Låter ytterst kapabelt. Dock kanske något begränsat i frekvensomfång för moderna tillämpningar?
GFEF
Inlägg: 2383
Blev medlem: 4 december 2004, 18:44:04

Re: HP 33120A Arbitrary Waveform Generator, loppisfynd (?)

Inlägg av GFEF »

Inom det hörbara området ca 20 -20kHz går det att använda ett ljudkor till en dator.

https://www.google.se/search?client=ope ... pe&spell=1
Skriv svar