Jag redan har ide att bygga alternativ styrning via arduino + motor drivare så jag kommer inte att ge up

57 gram, vilket är ganska så okej för att vara en så stor plastbit.NULL skrev:@drh:
Kul![]()
Har vikten då blivit förnöjdsamt låg?
Index är ingen dum idé, har också klurat lite på hur man skulle kunna göra det lättare att hitta i den.stenD skrev:Det var någon tidigare i tråden som hade en temperaturingång som la av, men han kunde använda en annan med en ändring i firmware har jag för mig (med lite lödning). Det är bara att börja leta i 100+ sidor![]()
Det skulle behövas ett index till denna tråden.
Hmm, då har jag missat den, så nu är det bara att sätta sig in och börja letastenD skrev:Det var någon tidigare i tråden som hade en temperaturingång som la av, men han kunde använda en annan med en ändring i firmware har jag för mig (med lite lödning). Det är bara att börja leta i 100+ sidor![]()
Det skulle behövas ett index till denna tråden.
Det var jag, hjälper kanske lite i sökandet. Patchen gick ut på att byta AD ingång både på kort och i koden.stenD skrev:Det var någon tidigare i tråden som hade en temperaturingång som la av, men han kunde använda en annan med en ändring i firmware har jag för mig (med lite lödning). Det är bara att börja leta i 100+ sidor![]()
Det skulle behövas ett index till denna tråden.
Den saknar dock det inre fästet, fästen och sånt är väl där man kan göra vinsterna på en smart 3D-konstruktion gissar jag...Jämförde den nu med en boom jag gjorde för ett par år sedan och den vägde 47 gram.
Jag har gjort http://www.thingiverse.com/thing:235494 och http://www.thingiverse.com/thing:253357. De har hjälp väldigt mycket att få bättre utskrifter, sen jag köpte kulskruv från ebayphixius skrev:Och nu sitter även jag med krokiga utskrifter som fan... Men jag har en plan! Behöver dock lite snabba tips, jag har försökt att både leta här och över alla möjliga forum men det är svårt att få klartext i detta. Om det är olämpligt att använda denna tråden så säg till, inte så bra på vett och etikett på forum än.
Tänkte köpa GT2 Remmar och pulleys (verkar vara det bästa och mest prisvärda). Men vilken variant? Finns ju massa olika storlekar. Finns 20T och 16T pulleys.
http://www.ebay.com/itm/2-GT2-Timing-Pu ... 0968032415
http://www.ebay.com/itm/2-x-Aluminum-GT ... 1181826964
Och det verkar vara 6mm remmar till detta om jag inte missat något.
http://www.ebay.com/itm/2-x-Aluminum-GT ... 1181826964
Efter jag installerat dessa, behöver programvaran ändras? (misstänker detta)
Tänker även åka in till Järnia idag och skaffa en ny M8 gängstång, trött på denna krokiga stång, ränderna är kvar trots flexkoppling.
Skall även beställa nya ballbearings och muttrar för att göra dessa:
http://www.thingiverse.com/thing:235494
http://www.thingiverse.com/thing:284404
http://www.thingiverse.com/thing:253357
Och som kronan på verket när jag satt in den nya stången (så att denna utskriften blir bättre) tänkte jag göra:
http://www.thingiverse.com/thing:144813
Och när jag får tillfälle åka till IKEA för att köpa den beryktade spegeln.
Phew, är det något jag missat eller är något tokigt? Uppskattar all hjälp jag får och hoppas snart kunna skriva ut lika bra som ni...