Fräsa ut stämplar i mässing
Re: Fräsa ut stämplar i mässing
Jag tycker koppar och mässing är bland de svårare materialen att bearbeta då verktygen gjärna dyker in i det.
Re: Fräsa ut stämplar i mässing
Länken i första inlägget sammanfattar ganska bra vad jag är på jakt efter. Exakta mönster/logotyper är inte ristat i sten ännu. Men det handlar om 5-6 olika stämplar i första skedet. Har några olika inbindningsprojekt på gång. Magasin och serietidningar. Behöver lite serietidningslogotyper. Batman, Spider-Man och Tintin bland annat. Behöver också en uppsättning 0-9 och A-Z så småningom.ABBZ skrev:Hej, ett sånt här mynt har jag fräst ut i mässing, är det något sådant du tänkt dig?
Exakt storlek och utformning är en senare fråga. Jag vill först "scouta" lite och se vad som är möjligt till vilket pris.
Re: Fräsa ut stämplar i mässing
Jag håller på med ett mindre tillägg till en maskin för att kunna slipa verktyg, kan prova att köra en stämpel liknande det du länkar till i första inlägget, klart innom en vecka om delarna hittat hit.