Skillnad mellan versioner av "ABC80 TKN80"
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
Blueint (diskussion | bidrag) (layout fix) |
Blueint (diskussion | bidrag) (beskrivningar) |
||
Rad 6: | Rad 6: | ||
{| | {| | ||
|- valign=top | |- valign=top | ||
| [[Image:TKN80 2014-03-08 02.10.42.jpg|thumb| | | [[Image:TKN80 2014-03-08 02.10.42.jpg|thumb|Översiktsbild]] | ||
| [[Image:TKN80 2014-03-08 02.11.04.jpg|thumb| | | [[Image:TKN80 2014-03-08 02.11.04.jpg|thumb|Nedre vänstra delen]] | ||
| [[Image:TKN80 2014-03-08 02.11.20.jpg|thumb| | | [[Image:TKN80 2014-03-08 02.11.20.jpg|thumb|Nedre vänstra delen]] | ||
| [[Image:TKN80 2014-03-08 02.11.49.jpg|thumb| | | [[Image:TKN80 2014-03-08 02.11.49.jpg|thumb|Nedre mittdelen]] | ||
|- valign=top | |- valign=top | ||
| [[Image:TKN80 2014-03-08 02.12.04.jpg|thumb| | | [[Image:TKN80 2014-03-08 02.12.04.jpg|thumb|Nedre högra delen]] | ||
| [[Image:TKN80 2014-03-08 02.12.26.jpg|thumb| | | [[Image:TKN80 2014-03-08 02.12.26.jpg|thumb|Översiktsbild från sidan, höger mot vänster]] | ||
| [[Image:TKN80 2014-03-08 02.13.20.jpg|thumb| | | [[Image:TKN80 2014-03-08 02.13.20.jpg|thumb|Mittdelen av anslutningarna till moderkortet]] | ||
| [[Image:TKN80 tillbehor.jpg|thumb| | | [[Image:TKN80 tillbehor.jpg|thumb|Emballage och tillbehör]] | ||
|- valign=top | |- valign=top | ||
| [[Image:TKN80 component side.jpg|thumb|TKN80 kretskort]] | | [[Image:TKN80 component side.jpg|thumb|TKN80 kretskort i högupplösning]] | ||
|} | |||
== Använda kretsar == | |||
{| | |||
|- valign=top | |||
| Tom sockel "A" , DIL-24 | |||
|- | |||
| || || Tom sockel "B", DIL-18 | |||
|- | |||
| DM74LS32N, DIL-14 || DM74LS.. DIL-14 || 74LS257AN A|| 74LS257AN || 74LS257AN || SN74LS00?N || 74LS04N A || DM74LS02N || ?? || DM74LS374N | |||
|- | |||
|- | |||
| EPROM "TKN80-III", DIL-24 || SN74LS373N || MB74LS244 || HM6116P-4 || 74LS74..N || 74LS74AN || SN74LS163AN || SN74LS163AN || DM74LS374N<br>DM74LS374N | |||
|} | |} | ||
== Externa länkar == | == Externa länkar == | ||
*[http://elektronikforumet.com/forum/viewtopic.php?f=2&t=70005 EF: ABC-80 frågor!], om TKN80 | *[http://elektronikforumet.com/forum/viewtopic.php?f=2&t=70005&start=75 EF: ABC-80 frågor!], om TKN80 sidan 6 |
Versionen från 10 mars 2014 kl. 02.14
TKN80 är ett tillbehör till 8-bits datorn ABC80 som monteras innuti datorn med direkta lödningar på moderkortet och ger 80 teckens bredd på skärmen. Men även medger 40 teckens bredd.
Kretskort
Använda kretsar
Tom sockel "A" , DIL-24 | |||||||||
Tom sockel "B", DIL-18 | |||||||||
DM74LS32N, DIL-14 | DM74LS.. DIL-14 | 74LS257AN A | 74LS257AN | 74LS257AN | SN74LS00?N | 74LS04N A | DM74LS02N | ?? | DM74LS374N |
EPROM "TKN80-III", DIL-24 | SN74LS373N | MB74LS244 | HM6116P-4 | 74LS74..N | 74LS74AN | SN74LS163AN | SN74LS163AN | DM74LS374N DM74LS374N |
Externa länkar
- EF: ABC-80 frågor!, om TKN80 sidan 6