Sida 1 av 1

Få LED List RGB att byta färg

Postat: 17 juli 2020, 12:22:26
av cazz
Hej
Låter rätt så enkelt men undrar om det går att göra det utan Arduino om jag har en fyra polig RGB LED List som jag vill den ska köra alla färger med snygg fadning?

Har gjort det med Arduino för ca 1 år sen men undrar om det går göra det utan. Mest för jag tycker det är lite onödigt att "slösa" en Arduino på en sådant simpel arbete.

Men skulle det inte gå så får man köra det?

Re: Få LED List RGB att byta färg

Postat: 17 juli 2020, 14:45:28
av JustNeed
Det borde funka med 555 och transistorer om man kombinerar en sekvenskrets á la "knight rider" med en fade-effekt genom transistorerna gissar jag.

Blir nog billigare och enklare i slutändan att köpa en lös atmega och programmera den med arduinokoden.

Re: Få LED List RGB att byta färg

Postat: 17 juli 2020, 18:54:25
av cazz
mm misstänkte det med

Re: Få LED List RGB att byta färg

Postat: 17 juli 2020, 20:45:16
av FormerMazda
Det du beskriver kräver också nån typ av kraftig drivare, varken en arduino eller en 555a orkar driva en sådan list själv.
Googla på typ arduino RGB strip driver så ser du lite exempel på hur du bygger med mosfets ganska enkelt.

Annars skaffar du nån adresserbar list, den matas bara med 5V och data.