Sida 1 av 1
AD Köper MAXIM
Postat: 13 juli 2020, 19:11:41
av TomasL
Re: AD Köper MAXIM
Postat: 13 juli 2020, 19:28:17
av psynoise
Det var ju inte allt för många år sedan de köpte Linear Technology. Förhoppningsvis står sig konkurrensen då Texas Instrument verkar stå stadigt (som köpte National Semiconductor år 2011).
Re: AD Köper MAXIM
Postat: 13 juli 2020, 19:36:17
av rvl
Maxim köpte Dallas "helt nyligen". Ojdå, var det redan 2001.
Re: AD Köper MAXIM
Postat: 13 juli 2020, 19:48:46
av TomasL
Ja det var ju ett tag sedan, 19 år, typ.
Har du sovit?

Re: AD Köper MAXIM
Postat: 13 juli 2020, 20:37:25
av rikkitikkitavi
psynoise skrev:Det var ju inte allt för många år sedan de köpte Linear Technology. Förhoppningsvis står sig konkurrensen då Texas Instrument verkar stå stadigt (som köpte National Semiconductor år 2011).
När TI köpte National Semi tog de bort en massa roliga audiokretsar. Allt de skulle satsa på var en massa klass D drivers.
Men de behöll ialla fall LM3886, det vore helgerån att lägga ner den.
Förmodligen leder konsolideringen till högre priser, sämre utveckling och färre alternativ. Men det är en naturlig effekt av att de där specialkretsarna med digitalt/analogt och hög precision som tex Linear och Maxim och även Analog är kända för inte längre är så viktiga. Allt görs i digital domän idag
Evolution...