Sida 1 av 1

Kontakter som ska sättas ihop glappar

Postat: 22 juni 2020, 15:36:39
av remove
Hej!
Jag har en sparkcykel som har en kontakt med 6 pins där ett extra batteri sätts ihop med cykeln. Denna 6 pins kontakten glappar lite och en av pinnsen får inte tillräcklig kontakt. För att byta ut kontakten behöver man löda bort kontakten från ett moderkort respektive batteri och kontakterna är svåra att få tag på.
När batteriet är väl monterat så ska det sitta där och man laddar cykeln via det så det skulle va praktiskt att kunna ha i nått from av fett i kontakten som förbättrar kontakten mellan batteri o cykeln. Dock så har jag svårt att hitta något som ska vara bra. Just nu har jag lite små koppartrådar i kontakten för att förbättra kontakten.
Finns det ett bättre alt än att löda om kontakten. Som någon pasta som blir brygga mellan kontakterna? Med andra ord en pasta som leder ström. =9

Tack på förhand.

Re: Kontakter som ska sättas ihop glappar

Postat: 22 juni 2020, 16:24:03
av Limen
Vad är det för kontakt?
Att kladda med pasta eller spray tror jag inte på. Bäst är nog om du kan få ur stiften i kontakten och böja till/ihop dessa så att det blir bra mekanisk kontakt igen.
Går det dessutom en del ström genom kontakten så är det rentutav farligt om det glappar i kontakten (brandrisk).

Re: Kontakter som ska sättas ihop glappar

Postat: 22 juni 2020, 23:03:52
av remove
De kontakter som glappar går det data genom så dom är inte så mycket ström. De 2 som är ström går att vidga stiften på medan de som det går data via gör inte det. Stiften är fastlödda i moderkortet och att få tillbaka dom rakt är så svårt att jag inte fått till det då jag testat på trasiga moderkort. Så min lösning nu varit o ha i lite koppartråd i kontakten för att få datan att strömma genom.