Sida 1 av 1
NY ide :P
Postat: 8 mars 2006, 21:09:29
av patrik
Hej jag har ränkt på den här iden i ungefär 40 sekunder och tycker det låter minst lika smart som musfällan,(värdera hur smart den är sj).
Jo, till saken, jag tänkte en SPARBÖSSA som man inte kan öppna utan att den är full, dvs att sålänge den är tom eller halvfull så går de inte att öppna. Så när den når en viss nivå går den att öppna.
Sjuk galen eller kanske en utomordentligt smart ide.
Postat: 8 mars 2006, 21:10:55
av strombom
Hur hindrar du mig för att fylla den med vatten, metallspån eller skrivarpapper?
/Johan
Postat: 8 mars 2006, 21:27:48
av Tekko
Strombom

Postat: 8 mars 2006, 21:35:58
av Fritzell
Men man kan ta en mikroprocessor som känner av densiteten av materialet som är inuti och spärra för alla felaktiga substanser!

Postat: 8 mars 2006, 21:42:06
av patrik
Strombom, det gör man genom att ha sedlar som blir förstörda av vatten
OJOJ, de vlev visst dubbelt där

Postat: 8 mars 2006, 21:44:35
av patrik
Postat: 9 mars 2006, 14:18:35
av danei
Om man har äkta vara så tål sedlarna vatten.
Postat: 9 mars 2006, 14:30:21
av RDX*
Fixar en sedel/mynt-läsare då man kan bara mata in äkta sedlar/mynt. Sen är Det bara att hålla reda på hur mycket men har satt in och när automaten ska ansess vara full. Så i stort sätt är det en egen bankomat.
Postat: 9 mars 2006, 15:34:25
av JimmyAndersson
Men vem skulle komma på tanken att spara falska sedlar i en sparbössa??

Postat: 9 mars 2006, 15:59:15
av Stolleman
Mitt motto lyder "Pengar är till för att spenderas", går du efter det så behövs ingen spargris men det är en jättekul ide.
Hur du kan göra är att ta en sån där som sitter på tuggummiapparater och bygg bössan runt om den som typ känner av en speciell vikt, ska man sitta och försöka fylla den med skrivarpapper får man sitta en låååång stund, eller hur strombom?
Skulle du fylla den med vatten skulle det kunna tolkas som att du "tvättar pengar" som då är olagligt och kan ge fängelse så f*rf*n fyll inte sparbössan med vatten om du vill kunna njuta av friheten.
