Sida 1 av 1

Safety isolating Transformer byte

Postat: 12 maj 2020, 20:24:02
av Raubtier
Hej jag har nyligen köpt ett hus. i badrummet finns ett bubbelbadkar, Där finns en Noratel Safety isolating Transformer. Typ LF66B-22012-gs 60VA

Höljet på den har helt sprucket upp och ramlat isär. Behöver alltså köpa en ny.

Någon som vet om det finns andra motsvarande fabrikat att montera. Den modellen ser gammal och utgången ut.

Re: Safety isolating Transformer byte

Postat: 12 maj 2020, 20:29:57
av konig7070

Re: Safety isolating Transformer byte

Postat: 12 maj 2020, 21:22:41
av Raubtier
Den från Ahlsell är restorder på.

Är det bara Noratel som bygger sådana komponenter, eller finns det fabrikat med samma funktion med kanske annan beteckning man kan använda.

Re: Safety isolating Transformer byte

Postat: 12 maj 2020, 21:40:25
av Bo.Siltberg
Du kan fritt välja vilken transformator som helst med samma märkdata och som är märkt "SELV" och har symbolen inringad på bild.
Capture.JPG

Re: Safety isolating Transformer byte

Postat: 12 maj 2020, 22:29:12
av mrfrenzy
Om man loggar in på Ahlsell syns det att dom har 2st i lager. Bara att beställa så kommer det nästa dag.

Re: Safety isolating Transformer byte

Postat: 18 maj 2020, 17:00:49
av Raubtier
Det verkar bara gå att köpa om man är företagskund. Det står även så om man besöker deras butik.

Finns det ingen motsvarande produkt man kan använda som går att köpa på nåt ställe för privatpersoner.

Re: Safety isolating Transformer byte

Postat: 18 maj 2020, 18:05:10
av mrfrenzy
Kontakta elonline.se, elbutik.se eller liknande med artikelnumret så fixar dom det på ett par dagar.
Eller närmsta elektriker.