Sida 1 av 1
Var är undervärmaren i Ugnen?
Postat: 13 april 2020, 19:03:27
av Bagaren
Min ugn är av en helt vanlig modell(varmluft dock), enligt vredet är den försedd med både över och undervärme. Jag hittar däremot bara ett element inne i ugnen, på ovansidan. Detta är inte unikt för min ugn, jag har kontrollerat ugnarna hos flera av mina vänner och dessa har samma funktion och utseende. Det har inte någon betydelse om ugnarna har varmluftsläge eller inte.
Var är undervärmaren? Jag hade väntat mig ett likadant värmeelement som i taket. Jag har svårt att tänka mig att man har satt värmeelementet för undervärme under golvet, eftersom man då enbart värmer isoleringen och förvaringslådan för plåtarna. Är det någon här som är duktig på ugnar och kan förklara?

Re: Var är undervärmaren i Ugnen?
Postat: 13 april 2020, 19:11:27
av ds77
Under "golvet".
Re: Var är undervärmaren i Ugnen?
Postat: 13 april 2020, 19:12:29
av Nerre
Det gäller även övervärmen.
Det element du ser är grill-elementet. Både över- och undervärme sitter "på utsidan" så att säga.
Re: Var är undervärmaren i Ugnen?
Postat: 13 april 2020, 21:19:26
av PeterH
Man vill ju liksom inte att allt dräll ska hamna på elementen, var dom framme i botten hade man haft ett helvete vid rengöring

Re: Var är undervärmaren i Ugnen?
Postat: 14 april 2020, 07:55:58
av Glenn
Nerre skrev:Det gäller även övervärmen.
Det element du ser är grill-elementet. Både över- och undervärme sitter "på utsidan" så att säga.
Så är det nog inte på min ugn iaf, elementet man ser uppe i ugnen blir iaf rejält varmt när ugnen är på.
På en varmluftsugn kanske det är annorlunda ?
Re: Var är undervärmaren i Ugnen?
Postat: 14 april 2020, 09:30:34
av dorro
Som jag förstått det så sitter huvudelementet under på en varmluftsugn, fläkten gör ju resten av jobbet. Det övre som man ser är för övervärme och grill.
Re: Var är undervärmaren i Ugnen?
Postat: 14 april 2020, 10:05:15
av Icecap
På min nuvarande ugn finns varmluftelementet runt kring fläkten. Jag är mycket säker på att det var likadant på min förra ugn också.
Vissa billigare ugnar använder grillelementet för övervärme men normalt är att det finns värmelement ovanför toppen och under botten av ugns"rummet".
Re: Var är undervärmaren i Ugnen?
Postat: 14 april 2020, 16:00:52
av Nerre
Glenn skrev:
Så är det nog inte på min ugn iaf, elementet man ser uppe i ugnen blir iaf rejält varmt när ugnen är på.
Vår ugn är inte varmluft, och det står rätt tydligt i manualen att det är grill-elementet som sitter synligt och kan tas bort för rengöring.
Om man har ett uppvärmningsläge på ugnen kan det hända att ALLA element körs till ugnen uppnått arbetstemperatur (=snabbstart).
Men normalt om man kör bara övervärme i vår ugn så glöder inte grillelementet. Kör man i grill-läge så glöder det synligt.
Om man använder samma element till bägge så finns det ju ingen skillnad mellan enbart övervärme och grill. Hela poängen med grill-läget är ju att det ska ge mer strålningsvärme.
Re: Var är undervärmaren i Ugnen?
Postat: 15 april 2020, 15:57:18
av MadModder
Med en värmekamera ser man att det sitter ett element under plåten i botten.
jul-ugn[1].jpg
Kan tänka mig i alla fall i inbyggnadsugnar att grillelementet även används som övervärme med begränsad effekt, för att spara på höjdmåttet.
När det är dags för grillning brassar ugnen på ordentligt så det börjar glöda.
Re: Var är undervärmaren i Ugnen?
Postat: 16 april 2020, 07:45:32
av Glenn
Det där är alltså "vanlig" ugn bara utan snabbläge eller grill ? ..Då ser man ju helt klart att övre elementet används till det iaf.
Re: Var är undervärmaren i Ugnen?
Postat: 16 april 2020, 09:01:15
av dorro
Vill man veta hur det ser ut i sin egen ugn så kan man ju leta reda på en sprängskiss, finns gott om dom därute..
Re: Var är undervärmaren i Ugnen?
Postat: 18 april 2020, 23:09:54
av MadModder
Glenn: Vet inte vad det där är för ugn. Det stod inte och det fanns ingen bild på den.
Jag har inte sett någon vanlig ugn utan grilläge. Snabbläge har jag bara sett på lösa spisar och inte på inbyggnadsugnar.
Eller menade du att de inte använder snabb eller grill just där?
Enligt texten är det bara över- och undervärme på.
Re: Var är undervärmaren i Ugnen?
Postat: 20 april 2020, 15:34:39
av Glenn
Att det används för "vanlig" värme menade jag.
Använde min ugn igår, och kör jag på "vanliga" läget, alltså både under och övervärme så blir elementet inne i ugnen mörkrött iaf.
Det finns även grilläge som jag aldrig tror jag använt, och nåt läge jag inte ens vet vad det är.