Sida 1 av 1
Backbelysning atv
Postat: 4 april 2020, 11:40:14
av Lilleskutt80
Godagens :0)
Nu kommer det en enkel igen :0)
Backljuskontakten på ATVn är normalt jordad men släpper jorden när man lägger i backen... går bara en signal/kabel från kontakten till ECUn ... så tänkte koppla in lite ljus som automatiskt men även manuellt kan tändas ... men stänger du av tändningen så ska inget fungera ... tänker jag rätt ? (Tändning/ciggutt. Är säkrat med 10A så räcker till för liten lampa osv ) :0)
.
Re: Backbelysning atv
Postat: 4 april 2020, 15:16:57
av prototypen
Du kan ju berätta vad de olika symbolerna betyder, relät ser jag men resten.
Vad blir det för spänning på tråden från backontakten när du lägger i backen?
Är det helt nödvändigt med automatiskt backljus?
Men vi löser det.
Protte
Re: Backbelysning atv
Postat: 4 april 2020, 18:01:06
av Lilleskutt80
Nödvändigt = nej men sjukt trevligt :0)
Har inte mätt spänningen i backljuskontakten men den jordar bara ett stift på ecun när backen är ur å bryter jorden när man lägger i backen , där av 87a.
Bilden så är det bara min snygga vippbrytare å en lampa :0p
.
Re: Backbelysning atv
Postat: 4 april 2020, 18:37:51
av prototypen
Om spänningen på backljuskontakten är noll (jordad) eller 5 volt, så kommer du med 12 via en reläspole.
Pallar ECU:n för det?
Protte
Re: Backbelysning atv
Postat: 4 april 2020, 18:57:46
av Lilleskutt80
Hänger inte riktigt med ...
vi jordar bara relät i samma punkt (vxl-lådan) via en kontakt som även säger åt ecun att nu har du jord ...
.
Re: Backbelysning atv
Postat: 4 april 2020, 21:18:26
av prototypen
Men vad händer när backontakten INTE jordar.
Då kopplas 12 volt till ECU:n via reläspolen och den typen av relä är ganska lågohmigt så det kan flyta mycket ström om ECU:n inte är tänkt att det ska komma ström utifrån.
Det finns lösningar men då måste vi veta vilken spänning som blir när kontakten öppnar.
Protte
PS
En halvepalösning är att sätta två relän som styrs av backontakten, ett relä till ECU:n, ett relä till backljuset.
Re: Backbelysning atv
Postat: 4 april 2020, 22:05:48
av FormerMazda
På min CF-moto användes signalen till ECUn för att den skulle begränsa varvet på backen = inte gå så fort bakåt = säkerhetsfråga.
Men det innebär ju också att den blir slö, så den kabeln klippte jag och använde bara till backljus sen.