När kristallen kommit igång i sin resonansfrekvens blir oscillatorkretsen "självgående", men hur triggar man igång den ?

I början av min PIC-karriär byggde jag en pryl med kristall och två 18pF kondingar på breadboardet, sen gjorde jag samma bygge på fyra verokort och lyckades glömma kondingarna.Icecap skrev: Är det en inbyggt oscillator i t.ex. en µC ska belastningskondensatorerna ha rätt värde (ofta 2 st 18pF) och kristalltypen ställd rätt i CONFIG.
…..och förstärkningen skulle vara matningen till grindarna i bilden ovan då ?Icecap skrev: Men hur startar den då?
Jo, alla förstärkare brusar och brus består av många frekvenser, inkl. kristallens egenresonansfrekvens. Den frekvens leds sedan tillbaka och det hela stiger i styrka till den svänger stabilt.