Sida 1 av 1
Hjälp med larmatrapp till bil.
Postat: 27 september 2018, 21:34:07
av daspunner
I min bil funkar larmet men inte larmdioden. Tydligen ganska vanligt på SAAB 9000. Lessnat på o försöka få ordning på den och några nya reservdelar finns inte o få iaf. Så nu tänker jag att jag skulle vilja montera dit en atrapp så att den folk ser att det blinkar. Original dioden är 5mm stor vilket verkar vara det vanligaste. Jag skulle behöva ha hjälp med o få den o blinka med rätt intensitet och att den gör det när man stänger av bilen dvs vrider av tändningen.
Skit i det kan man ju tycka men jag fick båda dörrlåsen sönderbända av nån klåpare som sen ändå blev avskräckt när larmet började ljuda. Har nya lås men det känns ju som att det är nån händer igen och blinkande diod kanske avskräcker lite iaf.
Vad behöver jag? Kan man på något vis få frekvensen på blinket ställbar? Handlar gärna alla komponenter på electrokit om det går, gillar dem.
/David
Re: Hjälp med larmatrapp till bil.
Postat: 27 september 2018, 21:40:10
av prototypen
Det finns självblinkande dioder.
En 555 är väl en vanlig lösning att få en diod att blinka.
Protte
Re: Hjälp med larmatrapp till bil.
Postat: 27 september 2018, 22:58:59
av breflabb
Sådana blinkande atrapper var ju vanliga på 80 talet minns jag
Re: Hjälp med larmatrapp till bil.
Postat: 28 september 2018, 00:55:05
av daspunner
prototypen skrev:Det finns självblinkande dioder.
En 555 är väl en vanlig lösning att få en diod att blinka.
Protte
Yes men de jag har sett blinkar med fel frekvens. Skulle vilja kunna reglera själv.
Re: Hjälp med larmatrapp till bil.
Postat: 28 september 2018, 00:55:26
av daspunner
breflabb skrev:Sådana blinkande atrapper var ju vanliga på 80 talet minns jag
I know...
Re: Hjälp med larmatrapp till bil.
Postat: 28 september 2018, 02:31:11
av breflabb
Re: Hjälp med larmatrapp till bil.
Postat: 28 september 2018, 10:05:29
av Glenn
Självblinkade lysdioder brukar verkligen ha fel frekvens.
Själv hade jag nog byggt med en PIC så kan man detaljstyra, men det kräver ju en del startsträcka, men har man redan grejerna och kunskaperna är det ju busenkelt att smälla ihop en som blinkar exakt som man vill med billigaste möjliga MCU.
Re: Hjälp med larmatrapp till bil.
Postat: 28 september 2018, 11:14:08
av Hobbyisten
Om du kompromissar med ställbarheten så är ju detta urtypsprojektet för en astabil vippa, det grejar du enkelt. Då väljer du kondingarnas och motståndens värde hemma i ditt labb tills du blir nöjd med frekvensen. Om jag tänker rätt ska den även gå att göra ställbar, genom att du med ena motståndet (fast) styr "lystid" på lysdioden, och med en trimpot/vridpot mot andra kondingen ställer frekvensen.
Re: Hjälp med larmatrapp till bil.
Postat: 28 september 2018, 11:14:52
av Skogen
Dom Arduino Nano jag köpt från Kina har redan "Blinka LED" installerad, är ju också ett alternativ.
Ingen startsträcka alls.
Re: Hjälp med larmatrapp till bil.
Postat: 28 september 2018, 11:24:57
av breflabb