Sida 1 av 1

Hjälp felsöka receiver

Postat: 7 september 2018, 13:20:53
av okhan
Hej.

Har fastnat i felsökningen av en vintage receiver. Med er hjälp kanske jag får rätt på det hela.
Det ha delar om en Sony STR 6036.

Felet är att den smäller säkring på höger kanal. (en gång 2A säkring som sitter efter slutsteget och en gång en 1AT säkring som matar höger kanal med spänning.

Jag har bytt de tvivelaktiga kondensatorerna. De tre stora kondensatorerna mäter bra (glöttning och utgångskondensatorer). Samtliga transistorer har också mätts och de är ok. Dioder samt motstånd mäter också ok.

Spänningar verkar rimligt överallt i viloläge. Det är först när höger kanal får signal som sluttrissorna går ordentligt varma med säkring som går som följd.

Jag har provat skicka in signal till vänster kanal och då funkar de fint. När jag istället testar skicka denna signal så händer däremot något jag inte blir klok på. Bilderna på scope visar först när vänster kanal får signal.
Bilden där två signaler syns är när höger kanal får signal. (märk att trots att höger kanal matas med signal så visar vänster kanal starkare utsignal.

Signalerna skickas direkt in till slutsteget så vi kan eliminera fel där.

Någon som har idéer? Tacksam för hjälp!

Har bifogat schema.

Re: Hjälp felsöka receiver

Postat: 7 september 2018, 13:52:26
av YD1150
Kollat 47µF 50V som avkopplar förspänningen till ingångssteget?
Är den dålig så kan insignalen gå över till den andra kanalen.

Re: Hjälp felsöka receiver

Postat: 7 september 2018, 14:53:54
av breflabb
Kollat Q603,och runt den. Det är bias spänningen som den reglerar.
Har du kollat hur den spänningen beter sig på den jämfört med den kanal som fungerar.

Re: Hjälp felsöka receiver

Postat: 8 september 2018, 01:28:42
av okhan
0.47 uf 50V elytkondensator är bytt.

Spänningarna runt biastransistorn var ok vill jag minnas. Ska jämföra och se om det blir lite skillnad med signal på. Vet dock att jag plockat ut varje enskild transistor ur kretskortet och mätt att de varit ok. Därav helt lost på vart det sliter sig.

Re: Hjälp felsöka receiver

Postat: 8 september 2018, 07:48:03
av peo007
Bild nr4, med 2st kurvor på oscilloscopet så ser ju den undre
inte riktigt ut som en ren sinuskurva (ser spetsig ut i botten)

Re: Hjälp felsöka receiver

Postat: 8 september 2018, 14:59:07
av mac
Ett tips är att kolla alla likspänningar utan någon signal in. Att mäta bas-emitterspänningar på samtliga transistorer kan också avslöja var felet är.

Har lagat en hel del audioprylar och har bara en enda gång råkat ut för ett fel som inte några snabba likspänningsmätningar pekat ut (I det fallet var det en omkopplare som förvandlats till ett brusigt motstånd).

Re: Hjälp felsöka receiver

Postat: 10 september 2018, 10:53:31
av okhan
Hann kolla lite till idag och samtliga spänningar ser ok ut. Bytte ut biastransistorerna också men ingen skillnad. Riktigt lurigt!

En grej som jag märker är att när jag probar med multimetern eller oscilloskop på basen av första transistorn i slutsteget (q601) så hör man tydligt sprak(eller små elektriska gnistor) på den dåliga kanalen men ej den andra.

Re: Hjälp felsöka receiver

Postat: 10 september 2018, 11:43:30
av breflabb
Ta loss dom två slutstegstrissorna och mät mellen C-E i begge riktningar
i OHM läge och se så det inte är högohmit överledning. Det förekommer inte så ofta
men det gör det .

Re: Hjälp felsöka receiver

Postat: 10 september 2018, 15:40:42
av okhan
Ska prova detta. Vilket värde är OK i ohmläge?

Re: Hjälp felsöka receiver

Postat: 10 september 2018, 16:04:23
av breflabb
Vissa effektare kan läcka mer vissa mindre. Men Det skall inte vara under ett megaohm.
Ju högre desto bättre är det