Sida 1 av 1

Vad heter denna kontakt?

Postat: 6 maj 2017, 13:04:18
av Dennisyost
Hej!
Jag behöver hjälp att identiera vad en viss kontakt heter. Kontakten kommer från en Hästens Mindspa. Jag behöver hitta en adapter med en hona i ena änden (jacket med glasögonen) samt en 3.5mm stereoplugg hane i andra änden. Men jag har ingen aning om vad kontakten heter. Är det någon dom vet? Han-varianten av kontakten syns på de nedre bilderna.
Mvh Anders

Re: Vad heter denna kontakt?

Postat: 6 maj 2017, 13:07:15
av Glenn
Ingen aning, men den liknar den kontakten som nån gammal digitalkamera jag hade använde som videokontakt

Re: Vad heter denna kontakt?

Postat: 6 maj 2017, 13:14:55
av Magnus_K
Hej Anders!
och välkommen till forumet.

Kan du ta lite mått på kontakten? Ladda gärna upp någon bild med lite skärpa på kontakten i fråga också.

Re: Vad heter denna kontakt?

Postat: 6 maj 2017, 13:58:45
av Dennisyost
Det var riktigt svårt att få skärpa med mobilen. Jag får leta fram systemkameran. Men två vettiga bilder fick jag. Mått på själva kontakten 5mm * 3mm.

Re: Vad heter denna kontakt?

Postat: 6 maj 2017, 14:05:30
av Fröding
Kan det inte vara den lilla 4-pinsvarianten av FireWire? Eller är kontakten för stor för att vara det kanske... :humm:

https://sv.m.wikipedia.org/wiki/Firewire

Re: Vad heter denna kontakt?

Postat: 6 maj 2017, 17:24:34
av Henry
Skulle inte förvåna mig om det tyvärr är något custom, hittar inte direkt något som skulle kunna passa med FireWire som är mest likt på ett sätt och än mindre med en 3.5 mm i andra änden, men pinkontaktmässigt kanske.

Ett alternativ hade väl annars varit och frågat Hästens kundtjänst om rätt kontakt och kanske även kunnat köpa en för en förmodligen hutlös summa.