Sida 1 av 1

Monitorera spänning

Postat: 9 januari 2017, 15:36:19
av gillo
Hej!

Jag behöver övervaka batterispänningen i en krets kontinuerligt med cirka 10 ms sample rate (100 Hz). Bör kunna göra detta utan avbrott under minst 12 timmar.

Finns PC-mjukvara för detta? Vad används i så fall för anslutning till kretsen man vill mäta? Är det lättast att köpa en multimeter med RS232-anslutning, eller finns andra alternativ?

Re: Monitorera spänning

Postat: 10 januari 2017, 11:19:44
av matsadona
Vilka spänningar handlar det om?
En Arduino och några få rader kod löser ju detta...

Har förövrigt ett gammalt pascal program från tidigt 90-tal någonstans som vi skrev i skolan som mäter laddning och urladdning av varje enskild cell i ackar till en RC-bil, så att man hela tiden hade en optimal uppsättning. Det hela visades i snygga grafer så man kunde lätt se om någon cell inte höll samma standard som de andra. Läraren i fråga tyckte detta var en bra uppgift för oss då hans barn tävlade i SM klass och han gillade inte när de förloarade ;)

Re: Monitorera spänning

Postat: 10 januari 2017, 12:48:50
av YD1150