Sida 1 av 1

Driva bärbar dator med bilbatteri

Postat: 16 december 2005, 00:22:50
av decube
Jag vill kunna driva en gammal bärbar på bilbatteri. Originalbatteriets spänning ligger på 11.1V. Vad är lämpligast ; att koppla in mig direkt på batterikontakten eller att mata på laddningskontakten. (19v) ?

Bygga en enkel PWM-regulator kanske?

PS. dator och batteri kommer inte att sitta i en bil! .DS.

Postat: 16 december 2005, 02:26:06
av v-g
Finns inte färdig adapter att köpa? Typ som denna : URL

Fast den var rätt dyr när man tänker efter :roll:

Postat: 16 december 2005, 07:26:29
av Icecap
Jag köpte en universal biladapter till min laptop på clas i sjön i Täby Center, tror jag gav ca: 400:-. Fungerar kanonbra.

Postat: 16 december 2005, 14:52:14
av decube
Jo så kan man ju också göra.. men det är ju roligare och billigare att knåpa ihop något själv :)

Postat: 16 december 2005, 14:56:27
av Tekko
Roligare ja. Billigare, nja inte säkert.

Postat: 16 december 2005, 15:00:32
av decube
Ja det beror ju på hur man gör.. jackar jag bara in bilbatteriet direkt in i datorn då kostar det ju ingenting :) Det borde väl fungera ? fast batterimätaren i datorn lär ju få fnatt :D

Postat: 20 december 2005, 13:26:08
av netrunner
decube har en intressant poäng här.

Tittar man på DELL:s hemsida (jo, jag vet att dom suger men vi bortser från det nu) så finns det två olika batterier att välja på.
http://configure.euro.dell.com/dellstor ... spn_6000_2
Ett 6-cells och ett 9-cells. Såvida dom inte sitter som 2x3 och 3x3 så borde datorn klara en ganska varierande späning. Så får den switcha den till rätt nivå.

Så då borde det gå att jacka upp ett bilbatteri direkt till batterifacket. Inte bara billigare och mindre saker att släpa på utan också lite effektivare.