Sida 1 av 1
Borrstorlek
Postat: 29 februari 2016, 16:13:12
av Sture1
Jag har hittat en pelarborrmaskin med minsta borrdiameter 1,5 millimeter. Är det tillräckllgt litet för borrning i krestkort?
Re: Borrstorlek
Postat: 29 februari 2016, 16:23:13
av sugarman64
Ja, det är i största laget. Tror att jag använder 0,8 mm till det mesta hålmomterade. 1 mm till lite grövre komponenter.
Men det är ju inget problem, eftersom de flesta borr som användes till att borra kretskort har skaft som är 1/8" (3,175 mm).
Re: Borrstorlek
Postat: 29 februari 2016, 16:25:38
av hawkan
Det ska väl vara rätt högt varvtal för så små borr. Hur högt förresten?
Re: Borrstorlek
Postat: 29 februari 2016, 16:32:13
av Sparky
Det kan fungera, IOM att man kan få tag på borrar där tangen är t.ex. Ø3,17mm och själva borren har mindre diameter, som detta paketet från ebay:
http://www.ebay.com/itm/10pcs-0-3mm-to- ... SwiCRUmRCv
Det viktigaste är nog som hawkan säger, att maskinen har tillräckligt högt varvtal så du kan borra effektivt och inte belasta borren för mycket. Såna små rackare vill gärna ha varvtal på 25.000 varv eller mera för att jobba bra. Det betyr inte at du inte kan köra på lägre varv, det tar bara längre tid och risken för att borren går av är större.
-Sparky-
Re: Borrstorlek
Postat: 29 februari 2016, 18:30:31
av Krauser
Är det ett rejält "verkstadsåbäke" med max 5-600 varv så är det nog enklare med en dremel och ett borrstativ till kretskort. Risken är annars att du inte känner nåt motstånd alls innan borren gått av.
Men är det en mindre modell med fast chuck och hyffsat varvtal så går det nog bara du är lätt på handen, köp några extra borr för säkerhets skull

Re: Borrstorlek
Postat: 1 mars 2016, 00:14:46
av sodjan
> Är det tillräckllgt litet för borrning i krestkort?
Det är precis lagom för att borra just 1.5 mm hål.
Men är det just 1.5 mm hål som du behöver?
Sen så är sannolikt maskinen helt olämplig ändå...
Re: Borrstorlek
Postat: 1 mars 2016, 01:37:23
av gOry
Finns väl å andra sidan borrstål som har större skaft än borrdiametern. Men som tidigare sagts så är varvtalet viktigt!
Re: Borrstorlek
Postat: 1 mars 2016, 09:14:39
av tecno
Det viktiga parametrarna för borrning av kretskortslaminat är att ha skarpa 'kretskorts borrar' - högt varvtal - och att materialet man borrar ligger stabilt (fast).
Har man en urusel vanlig liten bänkborr med lågt varvtal och fm. ett bra stort kast i spindeln så bryter man bara av dessa 'kretskorts borrar' för att inte glömma bort om kortet kan fritt röra sig utan bra fasthållning.