Sida 1 av 1

Någon intresserad av mElephant 3D skrivare

Postat: 3 september 2015, 09:42:20
av Xfirm
Hej

Kreativadelar.se ska ta hem flera mElephant 3D skrivare och jag ska även ha en själv. Tänkte kolla om någon här på forumet är intresserad av en?

Bild
Bild

Skrivaren är en 4 i 1 maskin där Kreativadelar.se kommer kunna erbjud andra verktyg för att kunna fräsa, rita, lasergravera med samma maskin. De övriga verktygen kommer gå att köpa hos Kreativadelar.se under hösten.

Bild

Priset är 5895kr inkl. moms (Kontakta mig eller skicka ett mail till Kreativadelar.se vid intresse).
Alla på forumet kommer ges 100kr rabatt.

Finns även filament enligt nedan:
Röd 1.75mm PLA Filament 249kr inkl. moms
Gul 1.75mm PLA Filament 249kr inkl. moms
Blå 1.75mm PLA Filament 249kr inkl. moms

Re: Någon intresserad av mElephant 3D skrivare

Postat: 3 september 2015, 10:44:48
av Lennart Aspenryd
Visst är den snygg! Och kanske vettig. Det är på tiden att det kommer en kombimaskin!
Man kan ju inte bara printa ut små djävulsgubbar zyyx3DPrinter.com eller småbåtar 3DBenchy.com hela tiden.
Att kunna fräsa eller gravera emellan borde kunna vara ett måste.
Men visst är det intressant, speciellt när du slänger med en slik rabatt! ;-)

Re: Någon intresserad av mElephant 3D skrivare

Postat: 3 september 2015, 11:22:24
av H.O
Nu känner jag mig gnällig men denna tråden borde väl ändå ligga i Köp och Sälj....snacka om annons 8)
Bra pris för övrigt, listpris på Makeblock.cc är $600USD.
Vad är det tänkt att man skall kunna "fräsa" med den? Den ser, i mina ögon, alldeles för klen ut för fräsning/gravering, även i enkla material.

Re: Någon intresserad av mElephant 3D skrivare

Postat: 3 september 2015, 12:02:46
av ViktorSigg
Som ovanstående talare sagt så måste jag hålla med om att de va på tiden.

Jag måste även hålla med om att den ser lite för klen ut. Bra vore det om man kunde skriva ut sin detalj och sedan fräsa där man behöver precision på detaljen.

Tanken är god och sugen blir man onekligen..

Re: Någon intresserad av mElephant 3D skrivare

Postat: 3 september 2015, 19:00:21
av Xfirm
Ja lite annons kanske det blev över det hela :)

Har haft en Shapeoko tidigare och jag tror att denna borde kunna göra ett likvärdigt arbete. Men naturligtvis är ju hårda material uteslutet, mjukare träslag, kretskort m.m. ska gå bra.

Personligen är jag mest intresserad att använda den för 3d-skrivning och kommer nog köpa till ett verktyg för lasergravering.

Bild

Re: Någon intresserad av mElephant 3D skrivare

Postat: 5 september 2015, 18:04:47
av NULL
Men naturligtvis är ju hårda material uteslutet, mjukare träslag, kretskort m.m. ska gå bra.
Sen beror det på hur våldsam man är, vilka fräsar(och skick), fastsättning, toleranskrav o.s.v. Klart att det går att köra hårda träslag och aluminium, beror ju på HUR man kör.(Även om jag undrar hur remmarna flexar under last...)
Det är väl kul att utseendet uppmanar till att modda den.