Det här verkade vara en sån spännande utmaning att jag skaffade just en Amica trehjuling med trasig laddning
(Inte helt sant, men jag håller iaf på att felsöka en sådan med det felet).
På den jag skruvar med så sitter det inget snyggt skydd över anslutningarna på likriktare-laddregulatorburken, men den sitter på samma ställe som på din.
Här är märkningarna, och färg på ansluten kabel, räknat bakifrån och framåt:
G gul
G gul
R - (ej ansluten)
B röd (tjock)
L brun-svart
C röd-grön och orange
(Jag kan ha sett fel på orange).
brun-svart och röd-grön är också färgerna på laddningsvarningslampan, som av en händelse var urdragen ur "armaturen" och hängde löst bakom instrumentpanelen, kanske för att tidigare ägare ville slippa se eländet, kanske för att den skulle bli mer lättsåld.
Enkel voltmätning visar att B, den tjocka röda, är kopplad direkt till batteriets plus (kanske via säkring), och C får spänning när tändningen är påslagen.
Jag gjorde misstaget att mäta på de gula med digitalmultimetern på 20V DC. Den verkade inte helt glad efteråt, jag hoppas att det bara var tillfälligt och att den inte tog permanent stryk.
MÄT MED ANALOG "DUM" MULTIMETER!!!
Med en "dum" analog multimeter så får jag med DC-läget uppåt nära 50V mätt mot jord på de gula när man varvar motorn rejält, och vid tomgång får jag gott och väl ett mätbart utslag även på 50V-området på mätaren (minns dock ej exakt spänning, antagligen 5-15V nånstans).
Min slutsats/gissning är att i mitt fall är regulatorn paj, och dess funktion ska egentligen vara så att den leder över likriktad spänning från generatorn i den mån batteriet behöver laddning, och när batteriet inte längre behöver laddning så "släpper" regulatorn generatorns utgångar fria. Eftersom jag lyckas mäta likspänning trots att generatorn ger växelspänning så måste det åtminstone sitta (fungerande) dioder från generatoringångarna till jord.
Exakt vad som gör att laddningsvarningslampan lyser eller inte i mitt fall verkar oklart, det verkar varken bero på spänning eller motorvarv i något enkelt samband.
Kan man ta isär en sånhär regulator eller är allt ihopgjutet och i stort sett omöjligt att reparera?
teljemo:
Om du av en händelse har tillgång till schema över ett snarlika mopeder så verkar schemat över "Runner FX125 and FX180 (1999 to 2001)" vara det som är mest likt, med skillnaden att den laddregulatorn/likriktaren har ytterligare en anslutning och alla anslutningar är använda. En ytterligare anslutning används för att jorda laddregulatorn, den jag mekar med verkar jordas i chassiemonteringsskruvarna. Den andra ytterligare anslutningen verkar vara minusmatningen till förgasarvärmeelement och automatchoke (vad nu det ska göra där ?!?).
Generatorn verkar inte bara innehålla just generatorfunktionen utan även pulsgivare till tändningen. Eftersom jag verkar få rejäl spänning fram till regulatorburken så har jag inte tittat så noga nere vid själva generatorn och tändningsburken, men om nyss nämnda schema stämmer hyggligt så verkar grön vara tändnings-plus från startnyckelbrytaren och den ger dels plusmatning till tändstyrboxen och dels plusmatning till generatorns magnetisering. Den vita verkar vara jord från generatorn (?!?!?) till tändstyrboxen medan röd och brun är pulsgivaren som styr tändläget. Men stämmer det med bilderna, finns det någon brun i verkligheten?
Vad gör sladdhärvan som går in i kupén? En mycket udda bilstereoinstallation, eller vad?
Säg till om du vill att jag ska mäta något på den jag mekar med.
En gissning är att någon har lossat kablarna från laddregulatorn, och för att komma åt att koppla in dem utan att mickla i den där fina kåpan så är de orange kablarna utdragna. Orginalfunktionen är nog att de orange är ihopkopplade med de gula invid.
Hempulet med diverse extrasladdar och den där dioden måste vara någon slags försök att ladda på annat sätt.
P.S. för andra som läser tråden, teljemo's två bilder i bautastorlek finns
här och
här.
P.S. 2, schemat jag refererar till verkar finnas publikt tillgängligt på nätet (INTE jag som lagt upp, refereras till från italienskt forum):
http://img51.imageshack.us/img51/1734/g ... fxr180.jpg
Den här webbsidan verkar ha länkar till schema på diverse mopeder, extremt många Gilera och Piaggio så jag har inte hunnit leta igenom vilket som kan stämma.