Sida 1 av 1
Gammal logikkrets GAL20V8
Postat: 17 november 2013, 23:14:48
av SeniorLemuren
Vid min inventering av komponenter hittade jag ett gäng med programmerbara logikkretsar GAL20V8. Kan man använda dom till något roligt eller är dom hopplöst ute?
Edit: Ger upp med att försöka kopiera in länken till PDF:en. Sitter vid min sons dator . EN JÄ...A MAC som inte riktigt gör som jag är van. CTRL C och CTRL C funkar inte. Tacka vet jag Windows

Re: Gammal logikkrets GAL20V8
Postat: 17 november 2013, 23:38:18
av Jiiwas
prova "cmd + C" = kopiera och "cmd + v" = Klistra in
Re: Gammal logikkrets GAL20V8
Postat: 18 november 2013, 00:05:08
av hcb
De verkar gå för några kronor till en tia styck på eBay:
http://www.ebay.com/sch/i.html?_trksid= ... &_from=R40
Re: Gammal logikkrets GAL20V8
Postat: 18 november 2013, 10:29:58
av Glenn
Dom brukar väl vara OTP, vet du om dom är oprogrammerade ?
Jag har ett antal rör med GAL och PAL som jag har nollkoll på och aldrig orkat ta reda på om dom är programmerade eller ej.
Re: Gammal logikkrets GAL20V8
Postat: 18 november 2013, 11:07:47
av SeniorLemuren
Enligt en
tutorial från nätet så går dom att programmera om.
Reprogrammability - Not only are GALs programmable giving the ability to correct
design errors and make board layout easier, they can be reprogrammed up to 100 times.
Erasing and programming takes only a few seconds.
Vad jag efterlyser är om någon kanske har lite praktisk erfarenhet av dessa. Är dom svåra att programmera, kan man få tag i/bygga programmeringsutrustning, programvara m.m. Spelar dom någon praktisk roll i samverkan med t.ex en PIC i något sammanhang, eller tillhör dom det förgångna och hör hemma i elektroniksoporna,?
Re: Gammal logikkrets GAL20V8
Postat: 18 november 2013, 14:38:49
av ojz0r
Du behöver bränna in programmen med en programmerare, vilka inte brukar vara överdrivet billiga och sedan få tag i ett program att programmera i. CUPL och ABEL är två stora program för programmering.
Troligtvis kommer det inte löna sig att börja då dessa är otroligt gamla och ineffektiva med dagens mått mätt.
Vill du programmera logik så kan jag istället tipsa om att köpa startkit med en CPLD eller FPGA med JTAG programmerare, de stora tillverkarna brukar ha sina program gratis för utveckling av low och middle end produkter.
Stora fabrikat är Altera, Xilinx, Lattice mfl.
Re: Gammal logikkrets GAL20V8
Postat: 18 november 2013, 14:42:49
av Glenn
min billiga kinesiska "multiprogrammerare" ska klara av diverse GAL'ar dock, men det hjälper ju inte om det är jobbigt att skriva koden.
Re: Gammal logikkrets GAL20V8
Postat: 18 november 2013, 15:26:22
av Klas-Kenny
Har kört GAL22v10 i skolan, lite modernare kanske men borde inte vara några enorma skillnader.
De stöds i alla fall av Lattice ISPLever Classic, men man får bocka i "Show obselete parts"..

Rätt säker på att jag sett GAL20v8 där i listan med.
I alla fall, att sen skriva koden är inget direkt konstigt, VHDL som VHDL liksom (Eller Verilog, antar jag utan att ha testat).
Rätt smidigt att börja med faktiskt, då det i princip inte kräver någonting i form utav initiering eller liknande, det är bara att specifiera Ingångar och utgångar och köra.
För övrigt, 22v10 (Den lite modernare jag använt alltså) finns att köpa ny från Elfa om man så vill, dock tillverkad av Atmel och heter ATF22v10, kostar 30-40:- (+moms) styck beroende på antal.
Re: Gammal logikkrets GAL20V8
Postat: 18 november 2013, 15:40:28
av SeniorLemuren
Hehe, mitt minne är bra men kort.Jag upptäckte just att jag frågade ungefär samma sak för ett par år sedan här på EF. Det blir att kasta dom så jag slipper fråga om ett par år igen.

Det finns ju som nämns, modernare varianter om man vill testa.
Däremot så hittade jag 2 rör x 25 st SY2112A som är 256 x 4 bit static ram och dom kanske man kan använda i något µC-projekt. Är det någon som är i behov av sådana, så skrik till.

Re: Gammal logikkrets GAL20V8
Postat: 18 december 2013, 00:24:03
av RoPa
OBS, nostalgivarning utfärdas...
PAL16V8 och 22V10, det var länge sedan, typ 20 år... var väldigt praktiska till att göra adress avkodare till busskort i PC vill jag minnas. Även enklare statemaskiner för serialisering och parallell konvertering. Konstruerade en COM / LPT konverter av dessa som fick plats i en DB25 kåpa (ansågs litet på den tiden). När de inte räckte fick man ta en ALTERA 610, jo jo serru!
Dock, utan programmerare och programvara är de inte mycket att ha dock, en PIC gör jobbet lika bra och mycket flexiblare men på sin tid var de väldigt mycket bättre alternativ än 74XXX.
...slut på nostalgin.
Kasta, köp nytt och modernt
2112A kostar 26kr styck på E-bay så 50 stycken ger över tusingen... en 16V8 kostar 22kr... kanske synd att kasta dem...
Sälj, köp nytt och modernt kanske blir bättre

Re: Gammal logikkrets GAL20V8
Postat: 18 december 2013, 09:34:53
av bit96
SeniorLemuren: Om du inte har kastat dina GAL20V8 kanske du mot porto kan skicka dom till mig?
Re: Gammal logikkrets GAL20V8
Postat: 24 december 2013, 20:30:36
av Platis
Vad är skillnaden mellan GAL och PAL? ULA är väl också nåt liknande, men jag antar dom är mask-programmerade!
Re: Gammal logikkrets GAL20V8
Postat: 24 december 2013, 20:42:57
av Swech
GAL = Generic Array Logic Om mitt minne inte sviker mig
PAL = Programmable Array Logic
Det är lite olika namn från olika tillverkare / utförande.
Tror att det mest handlade om skyddade namn från olika tillverkare
Swech