Sida 1 av 1

Störande bakgrundsljud i bluetooth-headset

Postat: 3 september 2013, 20:50:01
av HenrikN
Hej!

Jag har ett par nyinförskaffade bluetooth hörlurar av modell http://www.kjell.com/sortiment/telefoni ... 000-p23334

Har dock ett problem, i den hörlur som kontrollerna och förmodligen batteriet sitter i hörs ofta olika typer av störande ljud. Det kan både vara klickande men också brusiga ljud som uppstår, mycket irriterande när man lyssnar på lugna och låga låtar. Jag skulle gissa att det är elektroniken som ger upphov till oljuden eftersom ljudet bara finns i en av högtalarna.

Finns det något sätt att isolera högtalarelementet från resten av elektroniken, typ pilla in aluminiumfolie för att skärma av? Eller finns det något annat sätt att fixa det :humm:

Mvh Henrik

Re: Störande bakgrundsljud i bluetooth-headset

Postat: 4 september 2013, 18:30:44
av HenrikN
Har undersökt vidare och kommit fram till att ljuden hörs även när högtalarelementet är på ett långt avstånd från elektroniken. Det betyder att ljuden måste komma via de två sladdar som kopplar högtalarelementet till resten av systemet.