Sida 1 av 1

Robotklipparen Greenmate, Supervisor mod

Postat: 6 augusti 2013, 01:19:39
av jah
Har redan gett en glimt av ett tillägg till robotklipparen jag pular med i "originaltråden" http://elektronikforumet.com/forum/view ... 60#p971554
Detta är vad jag fått ihop så här långt:
Mod1.jpg
Mod1_terminal.jpg
Att det blev en ATmega1284P beror på att det var den lämpligaste mikrokontrollern i bra-att-ha-lådan. Den duger tills vidare, även om det är lite snålt med I/O.
Hade först tänk ta en Arduino eftersom jag har ett par stycken liggande, men I/O räckte inte alls till.
Mjukvara till denna (en C-snutt) kan så här långt:
- Sniffa LCD-kommunikationen och spegla innehållet i en array
- Sniffa kommandon från fjärrkontroll/tangentbord) till MCU:n
- Sända valfritt kommando till MCU:n
- Reset:a MCU:n
- Låsa upp (password), synligt eller dolt
- Skicka information om status och LCD seriellt (FTDI-USB eller BT-modul)
- Ta emot kommandon seriellt (FTDI-USB eller BT-modul)
- Läsa ingångssignaler och skicka statusuppdateringar (LIFT-L, LIFT-R, HIT-L, HIT-R, IR-DETECT, BUZZER, DOCKED, TILT-DETECT, KEYPRESSED, RESET, samt LCD-styrningen)
- Tvångsstyra samtliga ingångssignaler
- Ta kontroll över LCD:n och skriva godtyckligt till den om MCU:n hålls i reset.

Pågår/kommande:
- Försöker få igång kompassen.
- Försöka få in AIN4 (detekteringen av slingan) på ATmegans ADC
- Bygga egen timeoutfunktion (motsv. error6) och verifiera mot LCD-meddelandet. Generera omstart vid felaktiga felmeddelanden :twisted:
- Byta BT-modulen till NRF24L01 med bättre räckvidd, och en liten basstation som kan ta emot loggningar och övervaka klipparen
- etc

Det finns några mindre bra designlösningar på mainboard jag upptäckt under tiden, t.ex så är utgångarna från fjärrkontrolldekodern vanliga TTL, vilka i viloläge hålls låga. När man trycker på en av manöverpanelens knappar så kopplar dessa 5V via en diod rakt in på dessa utgångar och drar dem höga med våld. Därför tog det en bra stund att förstå varför i h-e det inte gick att skicka kommandon från ATmegan, trots att det är en busenkel konstruktion i övrigt :evil: Lösningen blev några kapade banor och SMD-motstånd på lödsidan.

Det här modden är givetvis en bastard-lösning, men duger tills vidare, och ger en hel del kunskap om konstruktionen på vägen.

Hade förresten varit kul med en enkel mobil-app och koppla upp den mot radiolänken...
Nån som är fena på att skriva program till Android o vill hjälpa till?
/J

Re: Robotklipparen Greenmate, Supervisor mod

Postat: 7 augusti 2013, 09:10:12
av walle87
Mycket intressant. Kommer att följas. Har själv tänkt moda min lmr24 till vintern med lite arduino prylar :-)

Re: Robotklipparen Greenmate, Supervisor mod

Postat: 7 augusti 2013, 10:03:07
av ajje
Skulle det gå att få till en watchdog som detekterar när klipparen glömmer att slå igång kniven efter att ha trilskats i ett hörn.

Jag har några trånga passager på tomten där klipparen ofta får problem att ta sig vidare. När den väl kommer loss igen så har den en förmåga att glömma att slå igång kniven, så den vandrar gladeligen runt runt på gräsmattan utan att göra nytta. :)

Re: Robotklipparen Greenmate, Supervisor mod

Postat: 7 augusti 2013, 10:48:38
av jah
Bra du frågade, ska försöka få in signalen till klippmotorn också.
/J