Sida 1 av 1
Önskas förslag på drivare motorer till en Bf30
Postat: 9 mars 2013, 16:32:10
av StefanO
Har nu köpt en bf30 och vill ha rekomendationer på delar för cnc konv
Stegmotorer eller dc/ac servon
motorer drivdon skruvstigning?
direktdrift eller kuggrem?
kom med åsikter
tack på förhand
Re: Önskas förslag på drivare motorer till en Bf30
Postat: 9 mars 2013, 19:26:38
av Bernie
Hei!
Jeg har de samme spørsmålene. Jeg har en Bolton ZX-45 (eller iallefall en klone). Fresen ble kjøpt brukt, men er i god stand. Jeg har tenkt å bygge den om til CNC iløpet av et år eller to.
Det jeg lurer på er hvor stort moment motorene må ha for at det skal gå bra med steppermotorer. Noen som har noen tommerfingerregler på dette?
Mvh
Bernt
Re: Önskas förslag på drivare motorer till en Bf30
Postat: 9 mars 2013, 20:22:01
av hummel
Re: Önskas förslag på drivare motorer till en Bf30
Postat: 25 mars 2013, 22:29:12
av StefanO
Kommer att satsa på simplex motion servon
behöver hjälp med att bestämma nerväxlingsförhållande för servona för att nyttja dom bäst
kan själv inget om dimensionering av servodrift
postar även en bild på nyförvärvet som hämtas i veckan
känns som jag måste hitta en annan fräs för själva konverteringen helst en till bf30
man behöver ju tillverka en del delar
Re: Önskas förslag på drivare motorer till en Bf30
Postat: 30 mars 2013, 11:14:47
av hato
Är själv igång med samma typ av projekt. Köpte en OPTIMUM BF30 har sedan tidigare en Kinakopia på BF20
Måste säga att det är en otrolig kvalitetsskillnad. Motorn är på 2,2 kw och har ett mycket bra styrkort som gör att den håller varvtalet fint.
Har startat med Kina system när det gäller drivarna o segmotorer, många tycker säkert att det är ett fel sätt att göra men nu är det så.
Kommer att köpa en Geckodrivare för att testa skillnaden o blir det så mycket bättre så köper jag detta till alla axlarna.
Kör också med direktdrift o Nema 34 varianter vilket många också tycker är fel men man måste också test själv ibland.
Har även tittat på simplex motion servon, de demar med en BF20 och det ser ju bra ut men de kör också mdfskiva på demon vilket jag inte blir så mycket klokare av att se. Om man läser på Optimums hemsida så talar de om ca 11Nm på skälva kulskruvarna (via utväxling),
Blir mycket tveksam om simplex motion prylarna (de som man kan köpa idag, vet att det kommer kraftigare grejer) verkligen orkar med att driva en BF30. Själv har jag balanserat Z axeln med 2st 300N gasfjädrar så där borde det kanske gå med dagens drivare?
Vore kul att höra hur era byggen fortskrider, vi kan säkert lära av varandra.