Sida 1 av 1
Strålning från dataskärm
Postat: 18 november 2003, 11:14:33
av wheelboy
Tjabba!
Har en dataskärm LG med TCO95. Datorutrustningen är ansluten till ett ojordat uttag. Då är min fråga: Strålar en dataskärm mindre när den är ansluten till ett jordat uttag eller är strålningen oförändrat oavsett om den är ansluten till ojordat eller jordat uttag??
Om stålningen påverkas, är det mycket eller lite som skiljer?
Postat: 18 november 2003, 19:11:53
av lord_dubbdäck
Data som strålar... ja det har jag aldrig vart med om förr. Bäst att skaffa arkivskåp i bly att stoppa ner databladen i då, så at man inte får cancer eller nått.
Nej att skärmen inte är jordad borde inte göra någon skillnad, efter som att den generar sina egna spänningar. Och en av dem är 0v/jord.
Postat: 18 november 2003, 19:16:05
av matseng
Huruvida detta är sant eller vanlig skrämselpropaganda låter jag vara osagt:
http://www.tco.se/pressi/pressklipp/mar99.htmSÄKRARE KONTAKTER FÖR DATORN
Dagens Nyheter, 1999-03-29
Under det senaste året har många svenskar erbjudits att hyra hemdatorer via sitt arbete eller sin fackorganisation. Dessa datorer har i allmänhet kopplats till ett ojordat uttag, trots att detta medför risker. Enligt TCO:s direktiv för hemdatorer minskar det elektriska växelfältet i rummet om datorn är jordad. Med en ojordad dator däremot kan det elektriska fältet i rummet öka 10 till 100 gånger. Även om hälsofaran är obevisad tycker TCO att det alltid är bättre att lägga sig på en så låg nivå som möjligt. En annan fara i våra bostäder är enligt Elsäkerhetsverket att många har alltför många stickkontakter anslutna till samma vägguttag. Detta kan leda till överbelastning och bränder.
Postat: 18 november 2003, 19:16:30
av danei
Vad jag har hört om de kontrollmätningar som gjorts. Så klarade monitorerna inte gränseran om de inte var jordade. skärmen behöver väl en jordanslutning för att skärma. Flytande jord blir inte samma sak. Men jag vet inte vilken storleksordning det är på strålingen.
Postat: 19 november 2003, 09:32:07
av janne66
Självklart måste skärmen vara jordad !
Annars kan ju strålningen stråla ut från själva skalet.
Dessutom är det givertvis en säkerhetsgrej att man jordar utrustning.
Skruvar man i en pc och inte har jordat den så kan chassiet laddas med statisk spänning.
Postat: 19 november 2003, 09:54:55
av Illuwatar
Man brukar rekommenderas att dra ur sladden till datorn om man skall in och mecka i den. Då håller inte detta länge att jorden skyddar mot ESD. Samtidigt bör man tänka på att en dator av ATX-typ är alltid spänningssatt även när den verkar vara avstängd - detta för att flera funktioner kräver att moderkortet är delvis igång för att kunna starta maskinen (wake-on-lan, wake-on-ring, tryck på tangentbordet...). Har man en gamma AT-skorv är detta inga problem - där är strömbrytaren en riktig strömbrytare.
Vissa finare ATX-nätagg brukar ha en riktig brytare på baksidan - då borde man kunna ha sladden kvar och samtidigt göra moderkortet strömlöst.
Det viktiga med ESD är att du och datorn ligger på samma potential. Är du jordad men inte datorn eller omvänt blir potentialskillnaden den som driver ESD'n och därmed kan skador uppstå när man tar i elektroniken.
Postat: 19 november 2003, 12:46:26
av janne66
I mitt labb har jag jordade uttag. Sen har jag grenuttag som har strömbrytare. Ett sånt där med 5-6 uttag.
När man bryter strömmen så bryter man strömmen, inte jordledaren.
Då är det spänningsfritt men ändå jordat !
Se till att brytaren bryter BÅDA ledarna bara.
Helt rätt är att ESD uppstår vid potentialskillnad. Dock har kretsarna oftast potential NOLL när man öppnar påsen, och således ska man själv + objektet oxo ha potential NOLL