Sida 1 av 1

Grafikproblem med SolidWorks och AMD HD6850

Postat: 23 maj 2012, 21:34:36
av thewho
Hejsan

Jag bytte för ett tag sen upp mig till ett HD6850 grafikkort och nu fungerar inte solidworks så bra längre :doh:
Problemet är att bilden inte uppdateras om man zoomar, men om jag roterar modellen så "uppdateras" zoomningen.
Sen om jag har en "sketch" uppe och zoomar blir det en ny ritning ovanpå den första för varje zoomsteg, och som förra felet blir allt normalt efter en rotering av modellen :humm:

Är det någon idé att installera om SW?

Re: Grafikproblem med SW och HD6850

Postat: 23 maj 2012, 22:02:29
av labmaster
Kontakta supporten på SolidWorks så får du en lösning på detta. Jag känner till ett företag i min närhet som råkade ut för samma problem och de fick hjälp inom ett dygn. Jag minns dock inte vad lösningen var.

Re: Grafikproblem med SolidWorks och AMD HD6850

Postat: 24 maj 2012, 06:16:28
av thewho
Grejen är ju att SW endast officiellt stödjer riktiga cad grafikkort, FirePro och såna.
Hittade inte heller någon softmod för att lura drivrutinen till ett firepro kort att tro att det är ett sånt i datorn..

Re: Grafikproblem med SolidWorks och AMD HD6850

Postat: 24 maj 2012, 11:15:51
av zeus
SW uppdaterat? Grafikdrivrutinerna uppdaterade?

Jag har haft samma problem några gånger, ena gången installerade jag om hela burken och det löste sig, andra gången var det något med USB som spökade. Fick se till att ha usb-minne i annan port.

Det kan vara de mest konstiga problem, så svårt att säga vad det kan vara nu.
Men jag skulle satsa på att installera om SW om det inte är för mycket krångel.