Sida 1 av 1

MP3-spelar-kit

Postat: 7 juli 2005, 22:05:43
av jack
Hej. Kom just på att det vore trevligt att bygga en "egen" portabel MP3-spelare. Tror dock ej att jag ännu har kunskapen för att designa det hela själv.

Undrar därför om någon vet nåt komplett kit med en MP3-spelare? Så att man bara behöver löda och sätta ihop det hela. Vet att ämnet varit uppe förut men jag har inte hittat något så komplett som jag vill ha det :)

Tacksam för förslag.

//jack

Postat: 7 juli 2005, 22:11:40
av Macce
yamp är väl ett alternativ..tycker jag sett kit på nätet...

Postat: 7 juli 2005, 22:11:49
av Grip
Kan tipsa om http://www.jelu.se/shop/index.php

Går att beställa färdiga kit men även schema och lite annat.

Postat: 7 juli 2005, 22:13:26
av jack
Tack för snabba svar!

Hade kollat lite på YAMP innan men verkar som kollat för dåligt.

Postat: 7 juli 2005, 22:16:34
av Meduza
Det mest kompletta du kan skaffa om du vill "löda ihop" själv är yampp-3/USB om du vill ha med hårdisk och yampp-7 om du kan nöja dig med minneskort (CF eller MMC tror jag)

Bara att beställa komponentsatser härifrån:

För yampp-7:
http://www.jelu.se/shop/product_info.ph ... ucts_id=77

För yampp-3/USB:
http://www.jelu.se/shop/product_info.ph ... ucts_id=76

Och sedan en display om du vill ha det:
http://www.jelu.se/shop/product_info.ph ... ucts_id=54

Sen är det bara att skaffa lämplig disk eller cf-kort och köra :)

Postat: 7 juli 2005, 22:22:08
av jack
Yampp-7 ser jäkligt intressant ut. Det ändå jag behöver komplettera med är CF-kort, display och batteri. Annars är det komplett?

Behöver man ha någon speciellt programmerare?

Postat: 7 juli 2005, 22:38:45
av jack
Hmm, man blir ju lite sugen på att lära sig och göra det hela från grunden... Vad är svårast? Filsystem?

Postat: 8 juli 2005, 00:12:26
av chille
Det svåraste är nog att lära sig programmera en microcontroller. När du väl lärt dig det borde det inte vara några problem att göra både det ena och det andra. När det gäller filsystemet beror det lite. Ska du köra FAT32 kan det bli lite småpilligt, men det är många där ute som lyckats med det så det går om man vill. Sägs dessutom att FAT32 är ganska simpelt.

Postat: 9 juli 2005, 00:22:42
av El-Björn
Här är en jag blev imponerad av:
http://www.ladyada.net/make/minty/index.html

Sen har vi detta kittet:
http://www.pjrc.com/

Sorry om det blev dubbeltips, orkade inte klicka igenom allt i tråden...

Postat: 9 juli 2005, 18:11:29
av Seven11
FAT filsystemen (FAT12/FAT16/FAT32) är väldigt simpla filsystem till din uppbyggnad, är du bara duktig på att programmera så kommer inte dessa filsystem vara till några större besvär att implantera.

FAT12 och FAT32 har vunnit mest popularitet bland hobby OS utvecklare och ett flertal dokument finns om dessa, dock är alla FAT filsystemen så väldigt lika att man kan använda ett dokument om FAT12 för att implantera FAT32.

Postat: 27 augusti 2005, 13:22:50
av StartSelect
Det finns en enkel ritning på www.geekdiy.com som jag byggt, men jag fick dock hjälp med kretsen. Men kopplingen var simpel.

edit: Den fanns redan länkad till ovan, det är mintyfresh mp3 :P
Men det finns mycket annat värt att kika på där.