Sida 1 av 1

åskskyddad energiöverförin?

Postat: 30 juni 2005, 11:17:51
av grym
bara en tankelek
hur skulle ni göra för att så åsksäkert som det är möjligt för en rimlig slant föra in ca 10kw effekt in i
en skyddad miljö?

grundförutsättningar
man har ett vanligt trefas 16a matning, vill ha in den åsksäkert till en skärmat rum
ledningsläng max 100m, rimlig kostnad är ihopplockade delar och några tiotusenlappar,
det som skulle drivas vore några servrar och vanlig 230v, ingen trefas


har funderat på detta själv några gånger och kommit in på samma enkelriktade slutsater varje åskoväder
mina två allternativ har varit

1: transformera ner till 48v likrikta för över via kraftiga kablar och lc filter till batteribank inne i
det skyddade rummet, växelrikta , på yttersidan med så bra urladdningsmöjligheter som det bara går.

2: mekanisk överföring, trefasmotor, lång plastaxel , generator, enkelt men energikrävande, slits fort

några andra fria tankar?
det är bara till att spåna på

Postat: 30 juni 2005, 13:44:39
av chille
Räcker det inte med ett vanligt åskskydd eller? :)

Postat: 30 juni 2005, 14:21:51
av grym
bara funderingar på om man skulle kunna bygga något som klarar en direktträff av åska utan att man ska behöva lägga ut ett par årslöner på det hela :D

ibland så fungerar inte skallen som den ska, det finns tankar som studsar omkring där som inte vill finna sig till ro, och då kan man likaväl slänga ut dom på nätet och se om det finns motsvarande tankegångar på annat håll :? :wink:

Postat: 30 juni 2005, 14:30:55
av Fagge
Det enda sättet är att bygga en metallbur rund det som ska skyddas!. Kan bli i & försig lite krabbigt att försöka bygga nått sånt runt ledningarna ifrån kärnkraftverket & ända hem till sig!. :lol:

Postat: 30 juni 2005, 14:45:05
av chille
man kan ju köra den där klassiska "blixborttagaren" med en kraftig sväng så strömmen hoppar ut, sen leder man ner den till marken. Sen efter det borde det va så pass låg spänning så man kunde skydda sig med lite enklare utrustning.

Postat: 30 juni 2005, 16:17:40
av Snabelost
Om du kör motor/generator-varianten kan du ju komplettera med ett stort svänghjul och genast fick du reservkraft nästan gratis! :lol:

/Magnus

Postat: 30 juni 2005, 16:23:50
av Macce
Mekanisk UPS vore ju lite hightech :)

Postat: 30 juni 2005, 16:28:50
av grym
om jag inte minns helt fel så fanns det några sådanna mekaniska ups aggregat i kustatteleriledningcentralern eller vad det nu var

ett stort svänghjul med motor och generator, skulle vara kul att se i drift :D
fast man ska nog int ta tag i den och försöka stoppa den för hand :wink: :twisted:

Postat: 30 juni 2005, 23:46:35
av ristomemo
Om du har ett riktigt stort o tungt svänghjul så snurrar det ju kanske så pass bra att kanske en diselmotor hinner startas upp på några sekunder när strömmen går.