Sida 1 av 1

Ferm multimaskin

Postat: 8 januari 2012, 18:45:33
av Ragge83
Jag ska nog köpa en ny spindel/fräs som är billig just nu på Jula medans jag väntar på att köpa en Kress ist.
Tror ni denna är ok ?

http://www.jula.se/slip-gravyrmaskin-fc ... 0-w-010036

Re: Ferm multimaskin

Postat: 8 januari 2012, 19:06:41
av zeus
Har haft en exakt likadan, men annat märke.
Den var okej, men inte så mycket mer.
Räknas som väldigt prisvärd, men kommer inte duga i längden.

Re: Ferm multimaskin

Postat: 8 januari 2012, 19:11:23
av X-IL
Har en sån som jag haft som spindel i min skrotfräs förut. För ett jävla liv men har hyfsad rundgång och är ganska stark. Men det är ju givetvis inte samma sak som en Kress eller anna överhandsfräs.

Re: Ferm multimaskin

Postat: 8 januari 2012, 19:27:23
av Ragge83
Ok så en del kör med tex överhandsfräsar som Biltema har för runt 600kr ? smidiga att sätta fast osv ?

Re: Ferm multimaskin

Postat: 8 januari 2012, 19:39:39
av Klas-Kenny
Jag har just biltemas överhandsfräs på min maskin, "smidig att sätta fast" är väl kanske lite mycket sagt, men absolut inga omöjligheter :)

Jag har monterat bort allt "onödigt" som handtag och glidplatta och kopplat om i den så att någon strömbrytare ej behövs, sen fräste jag (med en annan överhandsfräs) ett hål i plattan på fräsen där spindlen ska sitta så att "klumpen" med verktygslåsning går ner, och fräste ur ett spår för luftgenomströmning samt ett jack så att man kommer åt verktygslåsningen med tummen. Sen i sidorna på spindlefästet fräste och borrade jag så att det lilla som sticker ut där handtagen suttit går in i skivan, och de två skruvhålen går hela vägen igenom och är då skruvat där.
En del mätande och meckande, men den sitter stabilt som tusan tycker jag! Och stark och bra på alla vis.

Leta upp min projekttråd för min fräs så finns där lite bilder mm. på det hela.

Re: Ferm multimaskin

Postat: 8 januari 2012, 22:46:02
av v-g
ÖoB har en överhandsfräs för ~200 spänn

Re: Ferm multimaskin

Postat: 11 januari 2012, 09:54:51
av majstro
Jag har en 200kroners modifierad överhandsfräs i min fräs men jag gillar inte att det inte går att köra min under 16000 varv, kan man göra en styrning som pallar med typ 4000 varv så skulle den vara som handen i handsken

// Micke

Re: Ferm multimaskin

Postat: 12 januari 2012, 01:44:38
av Fräsen
Visst kan du göra en effektreglering så du sänker varvet till 4000 rpm, men då har du bara en tiondel av kraften du har mot ett förmodat max.varv på ~30000. Det är därför de billiga inte går att köra med lägre varvtal.

Högre varv ger alltså högre effekt och ger roliga värden att skryta med på kartongen.

Re: Ferm multimaskin

Postat: 12 januari 2012, 12:11:24
av v-g
Mao man få rvad man betalar för :vissla:

Tyvärr så kostar CNC mer än vad man tror :doh:

Re: Ferm multimaskin

Postat: 12 januari 2012, 19:29:08
av Ragge83
Jag köpte Fermen och är nöjd faktiskt den är rätt stark och så. Den känns mycket tyngre ön Dremeln.