Sida 1 av 2

Dold garderob

Postat: 2 november 2011, 18:55:15
av farbrorlarry
Äntligen börjar vitrinskåpet bli klart. Motorn gick lite sakta så jag har valt att köra det manuellt, skulle behöva klura ut hur jag skall få acceleration på mitten och mjukstart/stopp.

http://www.youtube.com/watch?v=2q5G6hmyZg0

POS ser du vad bra lagringen går som du sponsrat med :lol:

Re: Dold garderob

Postat: 2 november 2011, 19:00:58
av tecno
Det där var fint gjort, rent och stiligt :tumupp: 5 av 5

Ahaa, nu ser vi hur 'farbrorn' ser ut :D

Re: Dold garderob

Postat: 2 november 2011, 19:08:13
av Electricguy
jäkligt snyggt gjort! ÄLSKAR dolda rum och liknande!

Re: Dold garderob

Postat: 2 november 2011, 19:36:59
av anders_bzn
:tumupp:

Re: Dold garderob

Postat: 2 november 2011, 19:43:50
av POS
Ja den verkar gå fint, måste ju väga en hel del.
Snyggt blev det i alla fall!! :tumupp:

Re: Dold garderob

Postat: 2 november 2011, 19:48:25
av Tekko
Påminner lite om dörren i filmen "panic room" som döljer ståldörren bakom.

Re: Dold garderob

Postat: 2 november 2011, 21:15:54
av PHermansson
Riktigt tjusigt & inspirerande! Undrar var man kan göra nått sånt här...

Re: Dold garderob

Postat: 2 november 2011, 22:01:44
av farbrorlarry
Tur man gjort en bra ritning. Värsta CAD ritningen i paint en 4 kant. Som sa hur långa rören skulle vara då jag beställde de färdigkapade, som jag sedan kastade :vissla: Hade väggarna varit raka hade allt varit mycket enklare att få till.
Tror tomvikten rör sig strax ovanför 100kg om jag räknat rätt, man vill inte ha tårna i vägen om man smäller igen den. Kraften för att öppna den är nog mindre än dörren på McD :humm:

Re: Dold garderob

Postat: 4 november 2011, 05:40:48
av Paxmax
:tumupp:

Re: Dold garderob

Postat: 4 november 2011, 14:48:12
av Croaton
Snyggt!

Du får gärna dela med dig mer detaljer kring hur upphängningen är konstruerad. Skulle vara roligt att bygga något liknande!

Angående motordriften så kanske det går att få plats med någon form av "gradskiva" med en optisk läsgaffel så att man kan räkna ut den aktuella positionen och sedan styra hastigheten beroende på positionen.

/Croaton

Re: Dold garderob

Postat: 4 november 2011, 18:03:27
av salle
Vet inte om det funkar, men det finns ju mjukstängare till köksskåp, med en sån i tillbakaläget skulle halva problemet kunna vara löst.
OT: när jag jobbade på det lokala energibolaget så berättade en jobbarkompis om att han varit i en villa där dom hade en moraklocka, för att byta elmätaren fick dom flytta klockan så han kunde gå in i ett dolt rum där alla säkringar o dyl satt,

Salle

Re: Dold garderob

Postat: 4 november 2011, 19:18:07
av Gimbal
farbrorlarry skrev:Äntligen börjar vitrinskåpet bli klart. Motorn gick lite sakta så jag har valt att köra det manuellt, skulle behöva klura ut hur jag skall få acceleration på mitten och mjukstart/stopp.
Snyggt bygge. Att få en mjuk och fin rörelse på dörren borde väl gå att fixa helt mekaniskt, typ vevstake som går ett halvt var för att öppna och resten av varvet för att stänga. Blir en fin sinusformad acceleration vid start och stop. Ställer däremot krav på en stark och långsam motor.

Re: Dold garderob

Postat: 4 november 2011, 19:23:29
av Tekko
En motor från en parabolmekanism kanske kan funka ?

Re: Dold garderob

Postat: 5 november 2011, 09:10:54
av netrunner
Riktigt snyggt. Hänger hela dörren på gångjärnet alltid? Eller finns det något litet hjul som tar vid när det är stängt?

Istället för att ha en "wakeup-light" så har jag en timer som gör att rullgardin långsamt och ljudlöst åker upp på morgonen.

Det var väldigt svårt att få det stark, långsam och tyst.

Man ska också tänka på vad som händer om något står i vägen för motorn, kommer den att dra sönder något i konstruktionen och i så fall vad?

Re: Dold garderob

Postat: 5 november 2011, 13:57:30
av farbrorlarry
http://www.blocket.se/jonkoping/Stalldo ... m?ca=9&w=3

En sådan har jag, spontant var jag inne på något enkelt med lite vinklade som gör så att den accelererar på mitten. Skall rita en skiss när jag sitter på en bättre dator som har pbrush.exe :lol:

Dörren har inget stöd, i princip är det som den här killen har gjort:
http://www.hackolog.com/2010/10/09/book ... dden-door/
Helt utan lager i nerkant.