Sida 1 av 2
Berbeta Gjutjärn, tips önskas
Postat: 9 juli 2011, 12:01:09
av CNC Viking
Har fått första förfrågan på att bearbeta ett antal ämnen i gjutjärn SS0120-00 106061 i min Feeler FV-800 Flerop.
Dimensionerna är ca 190 x 105 x 80mm.
- Alla sidor skall bearbetas. Längsgående sidor planas med fräshuvud, kortsidorna (82mm höga) valsfräses med pinnfräs för att få dom i vinkel.
- 2 st rektangulära hål skall fräsas rena med 16-18mm pinnfräs, fräsdjup=82mm, hörnradier=10mm.
- Sammanlagt 14 hål skall borras och gängas, 8st blindhål M8 x 15 + 5st genomgående M12 x 20.
- 1st genomgående 38mm H7-hål skall förborras/arborras. Borrdjup 105mm.
- Ritningsnumret skall stämplas på ena kortsidan. Texthöjd=4mm.
Önskar tips med verktygsval, skärdata, gängningstips mm.
Kan man gänga med formtappar (rullgängtapp)? Om inte, vilken typ av skärande skall användas?
Skall kylvätska användas vid fräsning, gängning?
Några andra viktiga frågor:
Skitar det ner mycket att köra i gjutjärn, är det skadligt för maskinen, förstör det kylvätskan?
Re: Berbeta Gjutjärn, tips önskas
Postat: 9 juli 2011, 14:41:14
av säter
Generellt vill jag säga, använd HM till allt som ska fräsas i gjuthuden.
Gjuthuden innehåller en del sand, och är väldigt nötande på HSS.
Planfräsning är inga problem. Använd skarpa skär av K-kvalitet.
Viktigt att skären är vassa, annars får du lätt kanturbrytningar.
När det gäller gängning fungerar, konstigt nog, standardgängtappar bra.
Dvs. avsedda för handgängning.
Problemet här är valsfräsningen.
82mm djupt, med en 16mm fräs, är ingen baggis att köra vibrationsfritt.
Samma här, HM är att föredra, i alla fall för grovfräsning.
Vad har du för ytjämnhetskrav på den invändiga valsningen?
Duger det att köra med en Ø18mm vändskärsfräs?
#Skitar det ner mycket att köra i gjutjärn?#

Re: Berbeta Gjutjärn, tips önskas
Postat: 9 juli 2011, 21:27:25
av tkgb
Är det vanligt grågjutjärn så kan det bli ganska grisigt i maskinen
Det lilla jag fräst gjutjärn har jag fräst torrt,fast jag vet inte om det alltid är rätt att göra så
Som Säter sa så brukar vanliga standardgängtappar fungera bra.
Även jag tror att det blir dom 2 fyrkantiga hålen som kommer att bli mest besvär med.
Men det kanske räcker att köra med en vändskärsfräs i dom om det bara är frigångshål.
mvh tommy
Re: Berbeta Gjutjärn, tips önskas
Postat: 9 juli 2011, 23:58:40
av hummel
Ibland får jag förfrågan att svarva bromsskivor, brukar erbjuda svarvningen gratis men kunden får betala för rengöring av maskinen! Inte roligt att städa efter ett sådant jobb....
Re: Berbeta Gjutjärn, tips önskas
Postat: 10 juli 2011, 00:30:20
av cypher
Motfräsning för att angripa gjuthuden från undersidan, kan hjälpa med verktygslivslängden (notera, ingen erfarenhet av gjutjärn).
Gjutjärn ska ju vara vibrationsdämpande så utsticket kanske inte är något problem vid fickfräsningen.

Lär ju få svarva ner skaftet på fräsen dock för att nå ner om han inte köper nått specifikt för ändamålet.
Om du har problem med vibrationer är ju omjämn delning på skären och variabel helixvinkel poppis på nya HM fräsar. Verkar funka bra. Använde nyligen en 6 mm fräs till ett djup av 40 mm med bra ytor. Skärlängden betydligt kortare dock.
Någon som brukar frislipa sina egna HM fräsar? Hur? I verktygsslip? Hur hanterar man övergången mellan skär och skaft?
Berätta gärna hur du fortskrider. Hur du tänkt dig uppspänningarna och dylikt, alltid intressant att lära sig.
Re: Berbeta Gjutjärn, tips önskas
Postat: 10 juli 2011, 20:33:44
av Jim_the_one
Generellt sett bearbetning UTAN skärvätska när det gäller fräsning med HM, detta för att plattorna spricker av att kylas å värmas som dom gör. Vid svarvning funkar det fint med kylvätska.
Däremot kan du med fördel använda kylvätskan för att transportera bort spån och som dammfångare. Det kommer att bli rätt svart i maskinen.

Re: Berbeta Gjutjärn, tips önskas
Postat: 10 juli 2011, 22:17:13
av Noxin
Om/när du får problem med vibrationer vid finfräsning av innerhörnen så kan du prova att slipa bort alla eggar utom en. Dvs köra med en enskärig pinne. Helst HM såklart.
Ta en fräs med ganska stor stigningsvinkel för att inte få allt för stor skärlängd i ingrepp.
Utvändig valsfräsning likt denna har jag kört med Coromill 390 i skärstorlek 11mm Ø80 och stegat ner ca 7mm i Z för varje passering.
Man kan safta på tandmatningen ordentligt när man sidofräser små ingrepp med en stor fräs.
Ytan kan se lite småtråkig ut, men måttmässigt brukar det bli perfekt.
Borra och gänga kan du göra nästan hur som helst. Går knappast att misslyckas i gjutjärn.
Räkna med att tömma och rengöra tanken efter jobbet är klart för att slippa den otrooooligt tråkiga grafitsörjan som lägger sig på botten.
/Nx
Re: Berbeta Gjutjärn, tips önskas
Postat: 10 juli 2011, 23:39:18
av säter
#Borra och gänga kan du göra nästan hur som helst. Går knappast att misslyckas i gjutjärn.#
Vikingens förslag att köra med formgängtapp, vad tror du om det?
Jag har inte provat i gråjärn, men jag tycker det låter tveksamt.
Ang, smörjmedel för gängning. På gamla fleroppar som gått i gjutjärnsproduktion, satt det ofta en apparat som skickade i väg en "loska" med fotogen för varje hål.
Re: Berbeta Gjutjärn, tips önskas
Postat: 10 juli 2011, 23:47:33
av Noxin
Nä, rullgänga skulle jag nog inte välja.
Vanlig spiralskuren för bottenhål och gärna en gun-nose-tapp för genomgående hål.
Kylvätska på.
Re: Berbeta Gjutjärn, tips önskas
Postat: 11 juli 2011, 00:54:13
av CNC Viking
Oj vad mycket info på så kort tid!
Spontant lutar det åt att jag tackar nej till detta jobb då det blir så mycket "sanering" efteråt. Det skulle bara bli några tiotal bitar att köra nu i alla fall.
Kommentarer till de förslagna verktygsvalen:
Planfräsning: Hittills har jag haft mycket gott resultat när jag fräst i stål utan kylning med Coromill 345. Borde gå bra här också eller? med rätta plattor förstås!
Utvändig valsfräsning: Egentligen skulle man istället montera ett skruvstycke som vänder kortsidan uppåt, så kunde man plana dom så de blir rätvinkliga också.
Återstår invändig valsfräsning av rektangulära hålen: Kunde man inte offra en 18mm skrubbfräs åt slitagegudarna att bryta gjuthuden med (tror ni att en sådan skulle hålla för ca 90 hål?), och sen fräsa en gång till med en 18mm 4-skärig HM pinnfräs?
De gängade hålen går nog fint att bearbeta med skärande tappar, spiraltappar för blindhålen och gun nose för de genomgående som ni föreslog. Instämmer här.
Men..men, det lutar som sagt åt ett nej tack då det nog blir för mycket sanering och trots allt ett antal tusingar i verktygsinköp också.

Re: Berbeta Gjutjärn, tips önskas
Postat: 11 juli 2011, 01:10:38
av Jim_the_one
En bunt med kaffefilter på avrinningen från maskinen fångar förmodligen upp det mesta om inte allt
Och verktyg behöver man väl alltid? speciellt då man inte har dem.

Re: Berbeta Gjutjärn, tips önskas
Postat: 11 juli 2011, 22:19:17
av Noxin
Undvik 4-skärig till finfräsning invändigt. Garanterat skrik i innerhörnen. Max 2 skär.
Re: Berbeta Gjutjärn, tips önskas
Postat: 13 juli 2011, 22:39:42
av CNC Viking
Tackade nej till detta jobb.
Men tipsen om att använda max 2-skärs pinnfräs till invändig hörnfräsning var bra. Skall prova detta redan vid nästa alu-jobb som är på G.
Re: Berbeta Gjutjärn, tips önskas
Postat: 14 juli 2011, 21:17:30
av Magnusan
@Noxin
Får man fråga varför det fungerar bättre med två skäriga fräsar?

Re: Berbeta Gjutjärn, tips önskas
Postat: 15 juli 2011, 10:41:03
av Noxin
Man får kortare egglängd i ingrepp samtidigt. Systemet blir stabilare. Mindre krafter. Mindre risk för vibrationer.