Sida 1 av 1

Inspiration hemautomation RGB-belysning, El-rullgardiner mm

Postat: 8 juni 2011, 03:15:05
av gokartnisse
Alla roliga tips, idéer, förslag eller förbättringar kring mitt kommande hemautomations projekt mottages tacksamt!
Grundidéen är att ha Rgb belysing, elektriskt styra rullgardiner och att styra detta med en racinginspirerad fjärrkontroll på soffbordet.
Efter att ha läst lite elektronik på gymnasiet och pillat med lite PIC:ar har mitt intresse för elektronik väckts vilket nu har gjort mig grymt sugen på att "bygga om" mitt rum/lägenhet till den ultimata nörd/ungkarls lyan (eller i alla fall fixa lite fräck belysning). :lol:

Rummet som ska uppdateras till ver. 2.0 är i princip som en liten etta (7x4m). Däremot består rummet av 2 "delar" med olika högt i tak (2,30 i en mindre 3x4 meter och en del på 4x4 med ca 2,60 i takhöjd). Den högre delen är längre in i rummet (sett från dörren) och i övergången till den högre takhöjden sitter en projektorduk (Ikea-tupplur) som självklart ska automatiseras. Projektorn sitter längst in i mitten av taket ovanför soffan och sängen som blir sitt/ligg platser vid filmvisning. När man ändå automatiserar projektor duken så får man ju se till att kunna köra dem 2 mörkläggningsgardinerna också (också Ikeas "tupplur").

I den lägre delen har jag monterat belysning i form av vanliga 12v halogen spottar som jag inte tänker göra mer med än att slänga in en Nexa styrning (mer om detta senare). Det är då i den högre delen av rummet som jag vill ha belysning som man kan välja färg på (typ 5m 12v rgb led-strip från dealextreme). Andra förslag?

Sen så ska ju detta styras på något sätt och som den bil och racing galning jag är måste man designa fjärrkontrollen till hela spektaklet med lite coola brytare (kraftiga vippbrytare med röda säkerhetslock) och fräcka material (kolfiber/borstad aluminium).

Fjärrkontrollen tänkte jag basera kring en PIC som i sin tur kommunicerar med en PIC som jag sätter uppe i taket (precis i övergången mellan hög och låg takhöjd) för att styra alltsammans. Då kan jag ha konstant ström till PIC kretsen som styr allt samt den batteridriva fjärrkontrollen bara behöver vara aktiv när man har tryckt på en knapp eller vridit på någon av potentiometrarna (jag vill inte ha knappar för att ställa färg). Till "basen" kopplar jag bara in en Rgb dimmer som styrs via uart som får styra en rejäl led strip.

Jag har en RF mottagare (Velleman RX433N 433.9 MHz) och 2 sändare (Velleman TX433N 433.9 MHz) från Electrokit som jag tänkte ha för kommunikationen mellan fjärrkontroll och "basen" i systemet. Om jag inte har helt fel så skulle man då med lite kod i fjärrkontrollens PIC kunna styra halogen spottarna med en Nexa-dimmer (om man nu kan absolutstyra dem??) eller bara en Nexa-brytare.

Dem största problemet som jag skulle behöva mest hjälp med tips är just nu är batteridriften till fjärrkontrollen men alla idéer/inspirationskällor mottages tacksamt.
En ide var en liten pendel som aktiverade fjärrkontrollens PIC krets när man petade på fjärren och sen ett frånslag med hjälp av PIC kretsen när inga mer förändringar på reglagen skedde (hur kan man lösa det på strömsnålast vis? tex den 7805 jag tänkte använda tillsammans med ett 9v batteri drar ju "massor" om den är aktiv hela tiden).

Än så länge har det mesta jag gjort inom elektronik kretsat kring en PIC 16F886 programmerad med hjälp av mikroC (kan en del C programmering och har noll koll på assembler så jag kommer inte övergå till det den närmaste tiden)

Hälsningar en kille som är nästan ny på forumet, precis har tagit studenten och som siktar på Chalmers till hösten! :D
/Sven

Re: Inspiration hemautomation RGB-belysning, El-rullgardiner

Postat: 8 juni 2011, 15:03:44
av netrunner
Att styra en rullgardin elektriskt, på ett proffsigt sätt, är svårare än vad man kan tro.

Jag har provat några:

- motor och växellåda från skruvdragare: Låter MYCKET! Har mycket för högt varvtal och sänker man spänningen blir den svag.

- från en extra liten skruvdragare ... samma sak.

- motor och växellåda från vanlig 230V AC borrmaskin som man kör på 30V DC: Samma men något tystare.

Svårt är det också att fästa rotationsaxeln i rullgardinen. Det måste vara rakt och starkt för att inte det ska wobbla eller släppa greppet.

Nu har jag konstruerar 2 olika adapters för IKEA TUPPLUR och denna motor:

Bild

Bild

http://cgi.ebay.co.uk/12V-DC-Quiet-30RP ... 43a6297de4

Det är en adapter direkt för motoraxeln in i rullgardinen (klar) och en för att dra i kedjan (kommer idag).

Kommer att börja sälja dom via en shop i 3D-printer företaget shapeways, där minsta order tyvärr är 25USD.

Re: Inspiration hemautomation RGB-belysning, El-rullgardiner

Postat: 8 juni 2011, 17:36:49
av gokartnisse
Adapter mellan motoraxel och rullgardin är ganska lätt för mig att lösa själv då jag ha en tillgång till en svarv. :)
Men känns inte 30 rpm som ganska lite? Kommer det inte ta en evighet för grejerna att komma ner eller åka upp? Jag hade tänkt mig gissat mig till minst det dubbla men jag kanske har fel. Sen är ju frågan hur mycket moment det krävs för att köra en "tupplur". Att lyfta hela gardinen när den är nere och "bromsen" som sitter i ena änden (eller bromsen kanske inte behövs för att växellådan gör att rullgardinen står kvar när motorn blir spänningslös?). Det är sånt jag inte vet och undrade om någon hade provat så man kunde få en liten aning i alla fall vad som krävs/andra har använt.

Dem där motorerna verkade ju klart intressanta om dem räcker till (tillräckligt moment och hastighet), priset kändes ju också helt rätt! :D
Jag så att samma försäljare hade liknade motorer med lite högre vridmoment och högre varvtal 60 rpm istället för 30 (fanns en variant med 100 rpm också), dock fanns ingen uppgift om strömförbrukning och det stod inte att den skulle vara speciellt tyst heller. http://cgi.ebay.co.uk/12V-DC-60-RPM-Hig ... 5198892dcf

Re: Inspiration hemautomation RGB-belysning, El-rullgardiner

Postat: 8 juni 2011, 22:28:43
av netrunner
Har du svarv så löser det många problem.

- Jag har testat och det funkar mycket bra med "direkt drive". Du kan ju låta axeln ersätta den sidan av rullgardinen där det finns en broms. Rullgardinen stannar där den är när motorn är spänningslös.

- Ju snabbare man kör desto mer låter det, jag kör långsamt och låter en PIC sköta resten.

- Även om det är den tystaste motorn jag har testat så är den absolute inte ljudlös.

Re: Inspiration hemautomation RGB-belysning, El-rullgardiner

Postat: 8 juni 2011, 23:37:27
av gokartnisse
Om det funkar utan bromsen behövs ju inte så hemskt mycket vridmoment. :tumupp:
Men är inte 30 rpm lite lite? Känns som ca 40 sek (20 varv på rullen, 30 rpm) är lite länge för projektorduken, men jag kanske tänker fel här, axeln kanske går fortare än 30 rpm vid lägre än full belastning och 12 v? Har du provat att köra en tupplur? Känns det som om den går långsamt? :humm:

EDIT: Missade att det är 30 rpm obelastad och 12 v, men frågan kvarstår är det inte lite långsamt?

Re: Inspiration hemautomation RGB-belysning, El-rullgardiner

Postat: 13 juni 2011, 21:04:37
av Paxmax
gokartnisse skrev:Alla roliga tips, idéer, förslag eller förbättringar kring mitt kommande hemautomations projekt mottages tacksamt! .. :D /Sven
Allt som Glenn Quagmire har i Family Guy! AWWWW-right!

Re: Inspiration hemautomation RGB-belysning, El-rullgardiner

Postat: 14 juni 2011, 00:16:59
av netrunner
För mig är tiden inte så intressant. Det viktiga är att den är tyst. Det kan ju finnas en person som sover när man ska rulla ner gardinen, så det får inte vara ett tröskverk som startar. Nu har jag köpt en 15 RPM motor att testa med.

Det ska räcka med ett tryck på en knapp, så att sköter automatiken resten upp / ner.

Det finns lite olika alternativ:

Full H-brygga eller 2 reläer?

H-brygga är ju jobbigare men snyggare att kunna bromsa in och köra sista biten långsamt.
Reläer är enklare.

Hur man avgör när man ska stanna?

Finns massor av olika sätt. IR-fotodioder, mekanisk med strömbrytare. osv osv...

Här är ju också frågan vad som är snyggast och som kräver minst kabeldragning.

Enklast skulle vara 2 strömbrytare en uppe och en nere.

Snyggast skulle vara tex en optisk PS2 mus som på hundradelen av en millimeter kan säga var den är på rullgardinen.

Re: Inspiration hemautomation RGB-belysning, El-rullgardiner

Postat: 14 juni 2011, 03:24:51
av orvar-e
Jag kan bara tipsa om min tråd i ämnet styra rullgardin. Kör dock med reläer, motorn låter inte särskilt mycket förutom när allt är tvär tyst.
Efter sista uppdateringarna så vart den radiostyrd, grymt skönt att kunna ligga kvar i sängen köra upp gardinen lite, titta ut och direkt kunna avgöra om man ska masa sig upp eller ligga kvar en stund till. Köra ner gardinen igen och somna om då det regnar. :)
Jag kan verkligen skarpt rekomendera den lyxen.
Men jag skulle vilja haft en rullgardin som gick nere från och upp istället för tvärtom. Det vore mycket mer praktiskt.
http://www.elektronikforumet.com/forum/viewtopic.php?f=3&t=34335&hilit=+gardin

Re: Inspiration hemautomation RGB-belysning, El-rullgardiner

Postat: 14 juni 2011, 04:59:22
av blueint
Ännu bättre, när det är solsken så går gardinen automatiskt upp och favoritmelodin spelas ;)

Re: Inspiration hemautomation RGB-belysning, El-rullgardiner

Postat: 14 juni 2011, 05:06:20
av orvar-e
kanske inte bra i alla lägen, särskilt inte om man tänkt sova mellan 07.00 och fram tills man är otrött, (alltså inte pigg utan inte lika trött.)

Re: Inspiration hemautomation RGB-belysning, El-rullgardiner

Postat: 14 juni 2011, 06:37:07
av mcdanne82
netrunner skrev: Det är en adapter direkt för motoraxeln in i rullgardinen (klar) och en för att dra i kedjan (kommer idag).
Kommer att börja sälja dom via en shop i 3D-printer företaget shapeways, där minsta order tyvärr är 25USD.
Har du någon länk till dessa produkter?
Har klickat runt på sidan men hittar de inte.

Mvh Daniel

Re: Inspiration hemautomation RGB-belysning, El-rullgardiner

Postat: 15 juni 2011, 02:29:08
av gokartnisse
Netrunner: Grymt fräck idé med datormusen där. :D Tyvärr är den nog lite onödig i mitt fel. Tror det blir en väldigt "enkel" lösning med ett par optiska givare (tejpar svart tejp på baksidan av den vita gardinen) och kanske lite logik. Jag hittade en gammal datorratt som har pajat och har nu letat fram motorn med växellåda från den. Ska nog driva projektorduken med den via två små 12 v relän jag har hemma, så införskaffar jag nog 2 såna där 30 rpm motorer du tipsade om till gardinerna. Osäker på om det blir relä eller H-brygga än så länge, vill ha så lite komponenter som möjligt bara. Några tips om man ska styra från en PIC? (cmos?).

orvar-e: tack för tipset, din tråd ska kollas noga!

Re: Inspiration hemautomation RGB-belysning, El-rullgardiner

Postat: 15 juni 2011, 15:04:14
av Ulf
Jag har inte börjat bygga saker själv än, men lite är gjort mha en NSLU2, Tellstick och Nexa brytare.
Perkulatorn startar så där så att när klockan ringer luktar det kaffe. Motorvärmaren, belysning lite överallt. Funderar lite om det går att modda markiserna så att dom blir elektriska, men då behövs ljusmätare, vindmätare och regnmätare. Sedan skulle det vara trevligt att kunna styra all bevattning mha små magnetventiler, de måste vara billiga då det blir många.
Så var det där med tid....

Re: Inspiration hemautomation RGB-belysning, El-rullgardiner

Postat: 15 juni 2011, 21:58:44
av Artesuave
Mycket intressant tråd. Har själv funderingar på att hissa upp och ner mina persienner som sitter mellan glasen på mina fönster.

Bra länk till motorerna, tack för den!

Själv har jag funderat på en PIC som styr motorerna ett vist antal sekunder. Jag vill ha så lite komponenter som möjligt så inga optiska givare eller ändläges brytare utan man får ta kolla vilken tid som behövs och sedan lite på att det funkar.


Om man skulle vilja radiostyra eller med ir, är det någon som kan tipsa mig om en smidig lösning för det. :D