Sida 1 av 1

Radiostyrd golfvagn

Postat: 10 januari 2011, 14:38:08
av Frank
Hej hej!

Jag har lite funderingar på att bygga en radiostyrd golfvagn för att ha något att göra nu i vår innan golfen drar igång och har lite funderingar på vilka delar jag ska använda.

Jag tänkte styra allt genom ett Arduino-kort och ha två av denna motorn http://tncscooters.com/product.php?sku=106105 och denna kontrollern http://tncscooters.com/product.php?sku=101185 just för att den ha back också. Eller ska man ta och göra en egen h-brygga och driva dem med? Jag har tittat lite på det men jag är inte så hemma i mosfetar-branschen eller design av h-bryggor.

Sen som radiostyrning tänkte jag använda Wii:s nunchuck men problemet med den är att den inte har så lång räckvidd. Tror ni att man skulle kunna sätta dit någon förstärkare eller något så att man får upp räckvidden till kanske 60-70m iaf? Eller finns det andra alternativ som skulle vara bättre? Jag funderade lite på ett arduinokort till och köra xbee men det blir så dyrt i så fall. (vill gärna hålla ner kostnadena så gott det går).

Tror ni detta skulle kunna funka eller har ni några bättre ideer om hur det borde göras. Är öppen för alla förslag

MVH Frank

(edit) funderar på om det går att använda detta för att förstärka nunchucken http://www.nxp.com/documents/applicatio ... _2400M.pdf

Re: Radiostyrd golfvagn

Postat: 10 januari 2011, 17:53:41
av ToPNoTCH
Köp en sådan här.
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... duct=10608

Det kan inte bli billigare gissar jag.

Om den är för klumpig kan du skrota skalet ta bort potarna och styra både gas/styrning från http://www.electrokit.se/motstand-joyst ... d_41003908 och pilla in det i en mindre låda.

Re: Radiostyrd golfvagn

Postat: 10 januari 2011, 18:01:08
av Frank
mm faktiskt ingen dum ide det. ska kolla up det lite mer.

Frank

Re: Radiostyrd golfvagn

Postat: 10 januari 2011, 18:23:13
av jesper
Se till att det finns en 110% säker fail-safe som omedelbums stoppar bilen om signalen försvinner.

Re: Radiostyrd golfvagn

Postat: 10 januari 2011, 18:54:50
av Frank
Jo nån sorts failsafe måste ju finnas även om den inte kommer att vara så stor...

Det är lite synd att frakten från hobbyking är lika mycket som kontrollern själv kostar.

Re: Radiostyrd golfvagn

Postat: 23 januari 2011, 20:54:05
av Frank
Jag tror jag kommer göra så att jag använder $tiff:s h-brygge-design v4.45 (vilka värden han kör med finns på denna sidan Här) fast kommer att köra med 24 volt och ha dessa IRLZ44Z som T1-T4 och MPSA 06G som Q1-Q4.
Det som jag har problem med är att välja motstånden R1-R8. Jag är inte helt hundra på hur man tar reda på vilka man ska ha. Det beror väl på vilken ström och spänning som IRLZ44Z och MPSA 06G tål men jag har suttit och läst i databladen för transistorerna och fetarna men fattar inte helt.
R5-R8 borde jag kunna köra samma som $tiff vilket är 20 kohm eftersom jag kommer köra samma insignaler där men R1-R4 fattar jag inte hur han har valt riktigt. Har känslan av att R1 och R2 borde vara hälften av R3 och R4 men han kör med 1800 ohm och 6800 så jag sitter lite fast där.

Kommer inte köra ytmonterat så som han gör heller har jag inte tänkt.

Uppskattar all hjälp jag kan få.

Frank

Re: Radiostyrd golfvagn

Postat: 23 januari 2011, 21:02:28
av MNorrgren
Om du behöver så har jag både en radiosändare, rattradio samt en failsafe liggandes. Det är en 27 MHz sändare med mottagare.... Skriv PM om det är intressant